Neden Kuzey Kıbrıs?

Neden Kuzey Kıbrıs?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs, hoş sıcaklığı, dost canlısı insanları ve çeşitli kültürel ve doğal cazibe merkezleri ile ünlü, Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke, Kuzey Kıbrıs’ı oluşturan altı ilçedir. Kıbrıs, yemyeşil maki bitki örtüsü ile Akdeniz’in tarihi ve kültürel kalbidir. Öğrencilere harika bir eğitim ortamının yanı sıra ılıman havanın rahatlığını sağlar.

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa, adanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Lefkoşa, Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Yeşil Hat tarafından ikiye bölünmüş ve bu da onu dünyanın tek bölünmüş başkenti yapıyor. Kuzeyde KKTC, güneyde Kıbrıs Cumhuriyeti ve merkezde Birleşmiş Milletler barış gücü yer almaktadır. Ekonomi, ticaret ve özellikle kültür açısından Lefkoşa, Kıbrıs’ın en önemli şehridir.

Lefkoşa, Kıbrıs’ta surlarla çevrili bir şehirdir.

Antik yapıları, modernize edilmiş ve yeni oluşan eğlence mekanları ile Lefkoşa’nın surları en popüler turistik yerlerden biri haline geldi. Bu bölgedeki kafe ve barların çoğu, çekicilikleri ve canlılıkları nedeniyle beğenilmiştir.

Neden Kuzey Kıbrıs?
Neden Kuzey Kıbrıs?

Dereboyu

Çok sayıda mağazası, kafesi, restoranı ve barıyla Lefkoşa’nın kalbi olarak da bilinen Dereboyu, şehrin en çok ziyaret edilen yeridir.

Girne

Girne şehri ve çevresi, Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkentidir. Kentin güneyinde Girne Dağları, kuzeyinde Akdeniz yer alır. Adanın kuzey kıyısında yer alan Girne, 6000 yıllık bir geçmişe sahip olsa da, kültürel ve tarihi yerleri, kilometrelerce uzanan doğal plajları, serin denizi ve ılık sıcaklığıyla artık bir turizm merkezidir.

Girne Limanı

Antik liman, şehrin kalbinde Girne Kalesi’nin yanında yer almaktadır. Restoranları, barları, açık hava kafeteryaları ve yürüme mesafesindeki alışveriş merkezi ile Akdeniz’in en önemli turistik noktalarından biridir ve yıl boyunca hem sakinleri hem de turistleri sık sık kendine çekmektedir.

Karmi

Karmi, Girne’nin batısında, Kıbrıs adasında bir yerleşim yeridir. Kısa yürüyüş rotası ve kendine özgü sokak isimleri, bahçelerdeki parlak çiçekleri, doğanın güzelliği, rustik görünümü, tertemiz dağ ve deniz havası ile Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yer alan Karmi mezrası adanın cennet köşelerinden biridir.

Gazimağusa

Gazimağusa, Kıbrıs adasının kuzey kesiminde bir liman kentidir. Gazimağusa, Akdeniz’in en çok güçlendirilmiş limanlarından biridir. Yakın Doğu ile Avrupa arasında bir basamak görevi görmektedir. Ayrıca birçok tarihi mekan ve mimariye sahiptir. Gazimağusa’nın altın kumsalları dünyanın en bilinenleri arasındadır. Her yıl Uluslararası Gazimağusa Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir.

Gazimağusa, Kıbrıs adasının kuzey kesiminde surlarla çevrili bir şehirdir. Kaleiçi, Mağusa’nın orta çağdan kalma surlar ve yapılarla çevrili en eski ve en önemli semtidir. Burada otantik ve rustik görünümlü lokantalar, butikler ve hediyelik eşya dükkanları bulacaksınız. Bunun dışında önemli tarihi eserler vardır.

Salamis Caddesi

Adını tarihi açıdan önemli bir yer olan Salamis’in kalıntılarından alan Salamis Caddesi, Gazimağusa’nın en işlek caddesidir. Kafeler, restoranlar, barlar, mağazalar ve çok sayıda eğlence noktası boldur.

İklim

Kıbrıs, en az 300 gün güneş ışığı ve açık hava koşullarının yanı sıra ılıman sıcaklıkları ile okul, tatil ve diğer sosyal amaçlar için mükemmel bir ortam sağlar. Kıbrıs, Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış ortalama 500 mm’dir. Yaz sıcaklıkları 20 ila 30 santigrat derece arasında değişirken, kış sıcaklıkları 5 ila 15 santigrat derece arasında değişmektedir.

Ayrıca buraya tıklayarak Kuzey Kıbrıs’ın muhteşem plajlarını hakkında da fikir edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak