Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak pahalı mı?

Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak pahalı mı?

Kuzey Kıbrıs, herhangi bir Akdeniz veya Avrupa ülkesi arasında en düşük yaşam maliyetine sahiptir. Yerel para birimi olarak Türk Lirası kullanan Kuzey Kıbrıs’ta yiyecek ve emlak fiyatlarına bakacağız.

Kuzey Kıbrıs’ın 2020’de brüt asgari ücreti 3.820 TL oldu. Net asgari ücret, vergi ve stopaj sonrası 3.323 TL, 2020 itibariyle 460 dolar veya 385 Euro’ya denk geliyor.

Hayat pahalılığı düşük olduğu için asgari ücret alan bir kişi rahat yaşayabilir. Ayrıca, her iki ebeveynin de asgari ücretle çalıştığı aynı evde yaşayan tek çocuklu bir ailenin hane geliri 6.646 TL’dir ve bu da ortalamanın üzerinde bir yaşam sürmelerini sağlar. Kısacası Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak pahalı mı sorusuna hayır cevabını verebiliyoruz.

Akdeniz iklimi nedeniyle yılın büyük bir bölümünde güneş gören Kuzey Kıbrıs, önde gelen tarım üreticilerinden biridir. Üretim iç talebi karşıladığı için, Kuzey Kıbrıs’ta taze meyve ve sebzeler diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuzdur. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar en taze ürünleri en ucuz fiyatlarla yiyebilirler.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak pahalı mı
Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak pahalı mı

Alkollü içecek vergilerinin düşük olması ve İngiliz Sterlini, Euro ve ABD Doları gibi yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki yüksek değerinin bir araya gelmesi nedeniyle yiyecek ve içecek fiyatları diğer birçok ülkeye göre çok daha düşüktür. Fiyatlar belirli bir bölgedeki turist sayısına göre değişse de, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi dışarıda yemek yemek ve iyi vakit geçirmek bütçeyi sarsmaz.

Bu dikkatinizi çekecek kadar çekici değilse, Kuzey Kıbrıs’taki emlak fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük olduğunu düşünün. Kuzey Kıbrıs’ta denize yakın lüks bir ev 80.000 Sterlin’e satın alınabilirken, diğer Avrupa ülkelerinde benzer niteliklere sahip bir villa 150.000 Sterlin ile 400.000 Sterlin arasında herhangi bir fiyata mal olabilir.

Birçok insanın Kuzey Kıbrıs’a yerleşmeyi seçmesinin sayısız nedenlerinden biri, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamanın düşük maliyeti ve bunun getirdiği avantajlardır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak pahalı mı sorusunun cevabını, bu yazımızda sizlere vermeye çalıştık.

Ayrıca buraya tıklayarak Kıbrıs’ın yaşamı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak