Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin En İyi Bölgeler Hangileridir?

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin En İyi Bölgeler Hangileridir?

Kıbrıs hiçbir şekilde küçük bir ada değildir. Akdeniz’in üçüncü en büyüğü olmasına rağmen, Kuzey Kıbrıs adanın toplam 3.355 kilometrekare (1,295 sq mi) boyutunun üçte birini kaplar. Özetle, güzelliklerin bol olduğu küçük bir ülke diyebiliriz. Ayrıca, köyler ve kasabalar nispeten birbirine yakındır ve adanın uzun doğu kenarı olan Karpaz yarımadasında kamp yapmaya gidene kadar hiçbir şey özellikle yalnız görünmez.

Bir araba kiralayabilir ve adadaki çoğu yeri çok az stresle veya hiç stres yaşamadan ziyaret edebilirsiniz. Adanın uzunluklarını, genişliğini ve muhteşem güzelliklerini doğru dürüst gezmek ve keşfetmek istiyorsanız, tatiliniz boyunca daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Nereler Tercih Edilebilir?

Kuzey Kıbrıs, halk arasında Beşparmak Dağları olarak bilinen Girne Dağları ile çevrili muhteşem bir sahil şeridine sahiptir. Adanın kuzey kıyısı boyunca yaklaşık 100 kilometre boyunca uzanan uzun, ince bir dağ silsilesidir. Kuzey yamaçları, Akdeniz manzaralı küçük güzel yerleşim yerlerinin beşiğidir.

Dağlar çok fazla yağmur aldığı için kış ve ilkbahar mevsimlerinde oldukça bitki örtüsü ve yemyeşildir. Üç muhteşem Haçlı kalesinin kalıntıları da dağlık tepelerin en üst kısımlarında yer almaktadır. Dağdan kalelere çıkmaya cesaret edenler, tüm kuzey kıyısının muhteşem manzarasıyla ödüllendirilir. Ziyaretçiler, havanın müsait olduğu ender günlerde Türkiye kıyılarına kadar görebilirler. En doğudaki Kantara kalesinin tepesine tırmanırsanız, Karpaz yarımadasının sivri ucuna kadar tüm yolu ve her iki tarafı da görebilirsiniz. Dik yamaçlar ve güzel sahil şeridi, çeşitli yaşam seçenekleri sunar.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Bölgeler

Girne (Girne)

Girne bölgesi, Kuzey Kıbrıs’ta önemli bir kültürel ve ekonomik merkezdir. Bölge canlı, aydınlık, öğrenciler ve turistlerle doludur. Ayrıca bu bölge sakin ve sessiz bir ortam arayanlar için biraz fazla gürültülüdür. Kuzey Kıbrıs’ta, özellikle Girne Bölgesi’nde yaşıyorsanız, şehrin kendi çekim gücünün olduğunu hemen fark edeceksiniz. Sakinler ve ziyaretçiler, yat limanı çevresinde Girne Kalesi’ne doğru bir gezinti yapmak veya etraftaki çok sayıda küçük restorandan birinde keyifli bir öğle yemeği yemek için düzenli olarak Girne Limanı’na giderler.

Bitişikteki Hermitage’da yaşayan bir Piskoposluk papazı tarafından yönetilen Girne’nin muhteşem antik St. Andrew kilisesinde düzenli Pazar ayinleri düzenlenmektedir. Yeni gelen biriyseniz, British Residents Society’nin Girne ofisinde haftalık toplantılarını takip edin. Sürekli olarak yeni üyeleri memnuniyetle karşılarlar ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşamaktan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı konusunda rehberlik etmekten memnuniyet duyarlar.

Girne, adanın başlıca destinasyonlarının çoğuyla iyi bağlantılıdır. Ayrıca uluslararası havaalanlarının yakınında elverişli bir konuma sahiptir. Başkente veya Ercan havaalanına (Türkiye tarafında) arabayla gitmek yaklaşık yarım saat sürer; Larnaka havaalanı (Yunan tarafında) neredeyse bir saat uzaklıktadır.

Kasabanın doğusunda, Türkiye’ye feribotla gidebileceğiniz Yeni Liman bulunmaktadır. Kasaba, limandan uzanıyor ve dünyanın her yerinden giderek artan sayıda gurbetçiye ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçi kitlesi artan kasaba, aynı zamanda istikrarlı bir büyümeye tanık oluyor ve şimdiden küçük bir şehir gibi hissettiriyor. Mağazalar, kamu hizmetleri, belediye ofisleri, bankalar, iletişim hizmetleri, çeşitli kafeler ve restoranlar ve eğlence tesislerinin tümü günlük olarak mevcuttur.

İnsanlar genellikle daha rafine alışveriş veya eğlence için genellikle Rum tarafında olmak üzere Lefkoşa’ya seyahat ederler. Sınırı geçmek zor değildir. Birçok Kıbrıslı için bu günlük bir rutindir. Diğer bir alternatif ise, dünya standartlarında alışveriş merkezleri ve çeşitli eğlence seçenekleriyle harika bir şehir molasının tadını çıkarabileceğiniz İstanbul’da ara sıra hafta sonları ile kendinizi şımartmak. Daha sakin bir hayat yaşamak istiyorsanız, Girne’nin dışında, tam da aradığınızı, hem de şehre yakınken huzur ve sükuneti sağlayan birçok küçük kasabadan birini ziyaret edebilirsiniz. Böylece Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için karar verirken, tüm bölgeleri en ince ayrıntılarıyla gözlemleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta Yaşamak İçin 3
Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin

Bellapais

Küçük bir dağ kasabası ve gerçek bir güzellik noktası olan Bellapais, Girne’den sadece 6,4 km uzaklıkta bulunuyor. Lawrence Durrel, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki savaşın hüzünlü ve acılı bir anlatımı olan Acı Limonlar Kıbrıs’ı bu bölgeden kaleme almıştır.

Bellapais’te yaşamak, Girne’nin koşuşturmacasından, nefes kesen manzaralara ve 13. yüzyıldan kalma görkemli bir manastıra sahip çekici bir köyde huzurlu bir molaya adım atmak demektir. Bellapais’in gururu ve zevki olan Manastır, dik bir düşüşle doğal bir teras üzerine tehlikeli bir şekilde inşa edilmiştir.

Bina, tüm kuzey kıyı şeridi manzarasına sahip, Yakın Doğu’daki en görkemli Gotik binalardan biri olarak kabul edilir. Sakinleri, turistler ve gurbetçiler tarafından çok seviliyor. İnsanlar nefes kesici manzaralara sahip restoranlarda yemek yemek veya bir fincan çay içmek, mimariye hayran olmak, hatta evlilik teklifi etmek için ziyaret ederler. Abbey müzik salonu, yerel sanat konserleri için popüler bir mekandır. Bellapais Uluslararası Müzik Festivali her yıl Abbey’de düzenlenmektedir. Normalde Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşen festivalde klasik müzik, korolar, opera sanatçıları ve bando konserleri yer alıyor.

Bellapais, adanın en iyi uluslararası okullarından biri olan The English School of Kyrenia’nın bitişiğinde olduğu için çocuklarıyla göç eden aileler için ideal bir yerdir. Eğer sizler de eğitim için bölgeye gelmek isterseniz, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için Bellapais’i tercih edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin – Girne Mahallesi yakınlarındaki diğer mezralar

Sahilden doğuya doğru ilerlerken, çoğu muhteşem manzaralara sahip ve sahile yakın bir dizi güzel küçük yerleşim yeri ile karşılaşacaksınız. Örneğin, Esentepe köyü, Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak isteyen yabancılar arasında popüler bir seçimdir. Kendi plajı, okulları, kliniği, polis karakolu ve çeşitli işletmeleri vardır ve uluslararası standart bir golf sahasına arabayla 10 dakika uzaklıktadır. 12. yüzyıldan kalma ünlü ortaçağ kubbeli Antiphonitis Kilisesi de burada bulunuyor.

Ozanköy mezrası zeytin, harnup ve limon ağaçlarıyla ünlüdür ve oradan Bellapais Manastırı’nı görebilirsiniz. Köy, antik kilisesi ve camisi ile oldukça geleneksel ve sakindir.

Dağların tepesindeki beyaz kolonyal kasaba Karmi, St. Hilarion Kalesi’nin hemen altında bulunan gerçek bir gurbetçi cennetidir. Bir tavernası ve bir restoranı, küçük bir galerisi ve ortasında bir kilisesi olan, hepsi begonvillerle sarılmış ve ciddi selvi ağaçlarıyla korunan, yaşamak için güzel bir yer olarak da bilinir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için ve tarihle iç içe olmak için Girne bölgesi de tercih edilebilir.

Alsancak, Lapta ve Karşıyaka da dahil olmak üzere diğer kıyı toplulukları da göçmenler arasında popülerdir ve sakinlerine sunacak çok şeyi vardır.

Gazimağusa (Gazimagusa)

Kıbrıs’ın doğu kıyısındaki bir şehir olan Gazimağusa, Girne’den arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktadır ve bir başka favori göçmen destinasyonudur. Antik surlarla çevrili bir şehir ve modern yapıların muhteşem bir karışımı ile Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa Bölgesi’nin başkentidir.

Gazimağusa, adanın en derin limanına sahiptir ve en büyük gemileri almasına izin verir. Mağusa, merkezinde müstahkem bir şehir olan canlı bir kasaba olduğu için nefesinizi kesecek. Kasabada çeşitli işletmeler, restoranlar, barlar ve kafeler bulunmaktadır.

Şehir evlerinin Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsünün bir parçası olduğunu ve çoğu zaman oldukça meşgul olduğunu ve tüm öğrenci nüfusunun eğlendiğini belirtmekte fayda var.

Gazimağusa’yı çevreleyen plajlar adanın en iyileri olarak kabul edilir. Ayrıca güzel plajları ve yaban eşekleriyle vahşi ve nüfussuz bir bölge olan Karpaz yarımadasını ziyaret etmek için harika bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eder. Doğayla barışık bir insansanız ve çok seviyorsanız, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için Gazimağusa’yı tercih edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta Yaşamak İçin 3
Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak İçin En İyi Yer – İskele ve Boğaz

Gazimağusa’dan Karpaz’a yapacağınız yolculukta, Yunanca adı Trikomo olarak da bilinen Yeni İskele beldesinden geçeceksiniz. Köy, İngiliz gurbetçilerin favori destinasyonu ve önemli bir turistik cazibe merkezidir.

İskele, Temmuz ayının ilk iki haftasında düzenlenen yıllık festivali ve Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşen Mehmetcik (Galateia) üzüm festivali ile de tanınır. Bu festivallerin her ikisi de adanın her yerinden insanları çeken önemli bölgesel kültürel etkinliklerdir.

İskele’nin yaklaşık 6,4 km kuzeydoğusundaki şirin Boğaz köyü, hemen yakınında vahşi Karpaz Yarımadası olan geleneksel bir balıkçı topluluğudur. Deniz ürünlerinin pişirildiği ve denizden taze olarak servis edildiği bir düzine balık restoranının bulunduğu limanıyla ünlüdür. Burada bir sürü gurbetçi var ve civarda gurbetçilere ait birkaç bar bulunuyor.

Köy, bazı harika restoranları ile oldukça rahat. Gazimağusa’ya günlük ulaşım için yeterince yakın, dinlenmek için yeterince uzak. Bölgedeki plajlar çok güzel. Boğaz kışın oldukça sakin ama yazın canlanıyor. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için geliyorsanız, tam anlamıyla gününüzü gün etmek için İskele ve Boğaz bölgesini tercih edebilirsiniz.

Lefkoşa (Lekoşa)

Gurbetçiler, Lefkoşa’nın Türk tarafında veya Lefkoşa’da yaşamak konusunda daha az hevesli. Kıbrıs’a taşındığınızda Lefkoşa’nın bu kadar konforu sağlayamadığı terasınızdan deniz manzarası görmek istemeniz anlaşılır bir durum. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için kalabalık bölgeler yerine, deniz manzaralı bölgeleri de tercih etmelisiniz.

Bununla birlikte, daha az turist olduğundan ve bunun sonucunda daha az hizmet sektörü (mağazalar, kafeler ve restoranlar gibi) turizm sezonunda maliyetleri artırdığından, biraz daha iç kesimlerde yaşamanın bazı faydaları vardır.

Eski surlarla çevrili Kuzey Lefkoşa şehri, şehrin kalbinde yer alan büyüleyici Sarayönü Meydanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin duvarları orta çağdan kalma ama renkli barlar, restoranlar ve mağazalar bolca modern dokunuşlar sağlıyor. Çok kompakt olduğu için şehir yürüyüşü için müthiş bir alandır.

Tüm alan, tarihi dönemlerin ve mimari tarzların güzel bir birleşimidir. Hıristiyanlık ve İslam yan yana, Venedik, İngiliz, Fransız ve Ceneviz unsurlarının etrafa saçıldığı bir arada yaşar.

Daha modern bir lokasyon olan Kuzey Lefkoşa’nın Dereboyu bölgesinde iş merkezleri ve modern eğlence merkezleri bulunabilir. Düzenli sokak partileri, festivaller ve yerel müzisyenlerin performanslarıyla bölge bir eğlence merkezi haline geldi.

Kuzey Lefkoşa, bölünmüş bir şehrin parçası olmakla birlikte, kültürel etkinlikler söz konusu olduğunda yine de bir başkent atmosferine sahiptir. Şehir, büyük tiyatro ve müzik festivalleri de dahil olmak üzere düzenli olarak bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi, her yıl ünlü Kıbrıslı Türk, Türk ve uluslararası sanatçılar, şarkıcılar ve grupların katıldığı bir bahar şenliğine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl düzenlenen uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali, üniversitenin Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.

Yaz sıcaklığı Lefkoşa’da yaşamanın önemli bir dezavantajıdır. Metropolde yazlar kavurucudur. 40 dereceyi aşan yaz sıcaklıkları ile Kıbrıs’ın en sıcak noktasıdır. Şehir ayrıca, toplam öğrenci nüfusu 34.000’den fazla olan birden fazla üniversiteye ev sahipliği yaptığı için öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde doldurulur. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, Lefkoşa halkının çoğunluğunun Türk olduğu, dolayısıyla daha rahat iletişim kurulabileceği anlamını taşır. Toplu taşıma fazla olmadığı için, araba sahibi olmak uzun bir yol için avantajlı olacaktır. Çünkü bu bölgeye en yakın plaj 50 kilometre uzaklıktadır. Plaj ve deniz manzarası tutkunuysanız, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için Lefkoşa bölgesini tercih etmeyebilirsiniz.

Neden Kuzey Kıbrıs’ın En Güzel Şehirlerine Taşınmayı Düşünmelisiniz?

Kuzey Kıbrıs’ın dağ yürüyüşlerinden tekne turlarına ve yamaç paraşütüne kadar aktif olmayı sevenlere sunacağı çok şey var. Muhteşem dağ ve deniz manzarasına sahip, tertemiz bakımlı bir parkuru bulunan 18 delikli Korineum Golf & Beach Resort, golfçüler için pek çok seçenekten biri.

Antik Girne limanı, Yeni Girne Limanı’ndaki yeni Delta Marina ve yepyeni Karpaz Gate Marina yat severlerin beğenisine sunuluyor. Çeşitli dalış ve su sporları kulüpleri de mevcuttur. Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için bir diğer nedenler arasında kesinlikle aktiviteler yer alıyor.

Gurbetçiler ayrıca çeşitli göçmen kulüpleri ve grupları aracılığıyla buluşabilir ve sosyalleşebilir. Expat kitapçıları, kafeler ve hatta hafta sonu pazarları kalabalıktır. Pasaportlar yenilenebilir ve gurbetçi sakinler için tüm düzenli resmi bilgi ve yardım, şehrin kuzey kesiminde bulunan Lefkoşa’daki İngiliz Konsolosluğu’ndan alınabilir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için seçimlerinizi çok dikkatli yapmalı, mutlaka her kent için bilgi edinmelisiniz. Bu sayede herhangi bir menkul alımı yaparak önünüzdeki tüm engelleri aşabilir, ömür boyunca Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için muhteşem bir imkan oluşturabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için kendinizce tüm bilgileri topladığınızda ve kararınızı verdiğinizde, yaşam şartlarını da mutlaka bilmelisiniz. Buraya tıklayarak cennet ada hakkındaki diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak