Kuzey Kıbrıs’ta Gayrimenkul Yatırımı İçin Hangi Seçenekler Mevcut?

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı için hangi seçenekler mevcut?

Yerel pazardaki farklı tesis türleri için yatırım geliri türleri, fiyat artış dinamikleri, kira türleri ve kira oranları, bir yatırımcının hangi gayrimenkule yatırım yapacağı konusunda nihai bir karar vermeden önce dikkate alması gereken önemli faktörlerdir. Başarılı bir yöntem, bir mülkü henüz sıfır aşamasındayken veya inşaatın başlangıç ​​seviyesindeyken, özellikle geliştirici onu en düşük fiyata satarken satın almaktır.

Mülk, inşaatın başlamasından sonra genellikle 1,5 ila 2 yıl süren inşaat tamamlandığında, tamamlanmış projelerin piyasa fiyatından yeniden satılır. Bugün fiyatlar her yıl %10 oranında artıyor, bu da inşaatın tamamlanmasıyla mülkün maliyetinde %15 ila %20’lik bir artış anlamına geliyor. Tamamlandıktan sonra, başarılı projeler, satın alma fiyatının üzerinde %50 ila %60 arasında bir değer artışına sahiptir.

Uzun vadeli mülk kiralamak, ticari faaliyetlerin çoğunun yürütüldüğü ve birçok üniversite kampüsünün bulunduğu büyük şehirlerde mümkündür. Gazimağusa, Girne (Girne) ve Lefkoşa gibi şehirler birkaç örnek arasındadır. Uzun dönemli kiralamalar bazı önemli sebeplerden dolayı avantajlıdır. Önce bir yıllık kira sözleşmesi imzalanır, kiracı 12 aylık avans öder ve yatırımcı İngiliz Sterlini (GBP) veya Euro (EUR) cinsinden kira geliri elde eder.

Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul yatırımı 2
Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı 2

Kuzey Kıbrıs’ta Gayrimenkul Yatırımı – Yeni ve Sık Projeler

Müşterilerin yeni projelerde kira için en az %20 ekstra ödeme yapmaya istekli olduklarına dikkat edilmelidir. Bu tür projelerde yıllık kira geliri yüzde 7-8 kadar yüksek olabilir. Ortalama yatırım getirisi 13 ile 16 yıl arasındadır. Karşılaştırma amacıyla, küresel en iyi uygulamada gayrimenkul yatırımının ortalama getirisi 20 ila 25 yıl arasındadır. Mayıs ayından Ekim ayının sonuna kadar süren turizm sezonunun zirvesinde, kısa süreli kiralama seçeneği mevcuttur ve 6 aya kadar geçerlidir. Denize yakın bölgelerde bulunan mülkler, bu tür kira için diğerlerinden daha yüksek gelir sağlar. Kısa süreli kiralama fiyatları günlük sabittir ve bazı bölgelerde minimum kiralama süresi (genellikle bir hafta) gerekir.

Yetkili gayrimenkul yönetimi ile, kısa vadeli bir kiralamadan elde edilen gelir, uzun vadeli bir kiradan elde edilen gelirle karşılaştırılabilir ve hatta onu aşabilir. Kısa dönemli kiralık projelerin yıllık geliri %8 ile %10 arasındadır. Projelerin yatırım getirisi 10 ila 13 yıl arasında değişebilir (inşaatın sıfır aşamasında bir daire satın alınması durumunda geçerlidir).

Bazı geliştiriciler kira garantili sözleşmeler imzalar. Bu tür bir işbirliğinin bariz faydaları, yatırımcının mülkünü şirket yönetimine teslim etmesi ve mülkün bakımı veya müşterilere kiralanması ile ilgili herhangi bir endişe ile uğraşmak zorunda kalmamasıdır. Ancak, bir şirket ne kadar çok hizmet sunarsa komisyonunun o kadar yüksek olacağını unutmamak önemlidir.

Garanti edilen kira geliri her yıl ortalama yüzde 4 ila 5 arasındadır. Kuzey Kıbrıs’ta bazı şirketler (tüm vergi ve komisyonları ödedikten sonra) yıllık net karın %6’sını garanti eden bir sözleşme imzalarlar. Ayrıca, kurumsal çevrimiçi hizmetlerini kullanarak mülkünüzü kendiniz kiralayabilirsiniz. Bu durumda yıllık karlılık %10 ile %12 arasında artabilir.

Yatırım amaçlı bir mülk seçerken, bir yatırımcı yatırım hedeflerini açıkça tanımlamalı ve yatırım bütçesine göre mümkün olan en iyi kararı vermelidir. Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak, sizin için çok avantajlı olacaktır. Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yaptıktan sonra dilerseniz mülkünüzde oturabilir, dilerseniz kira getirisi sağlayabilirsiniz.

Buraya tıklayarak, son dönemlerden gözde bölgesi İskele’de yatırımın avantajlarını okuyabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak