Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

  1. 5 yaşından 17 yaşına kadar, Kuzey Kıbrıs’ta eğitim zorunludur ve Kıbrıs hükümeti tarafından ücretsiz olarak sağlanır. Kıbrıs’taki birçok yabancı, çocuklarını anaokulundan okul öncesi eğitime ve üniversiteye kadar her yaştan öğrenciye hitap eden Kuzey Kıbrıs’taki çeşitli özel okullardan birine göndermeyi tercih ediyor.

Türk dili daha çok devlet okullarında ve kurumlarında kullanılmaktadır; İngilizce ikinci dil olarak öğretilir ve Almanca ve Fransızca da diğer dil seçenekleridir. On bir yaşında uygulanan bir giriş sınavının ardından, seçilen çocuklar İngilizce’nin birincil eğitim dili olduğu dört “Marif Koleji” ortaokulundan herhangi birine giderler.

Adada iki yıldan az süredir yaşayan gurbetçi çocukların muayene edilmeden Kuzey Kıbrıs’a girişlerine izin veriliyor. Özel sektörde ise eğitim dili olarak İngilizce veya Türkçe kullanılmaktadır. Devlet okulları ve kolejleri, Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir müfredata göre 5 ila 17 yaş arası öğrencileri eğitir. Türk ve Kıbrıs tarihi eğitimin önemli bir parçasıdır. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise gibi aşamalardan geçmek, devlet diplomaları, konuşmalar ve törenlerle anılan önemli bir başarı olarak kabul edilir. Kuzey Kıbrıs’ta eğitim konusu hiçbir zaman geri plana atılmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta Eğitim
Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

Özel okulların ve kolejlerin ücretleri, öğrencinin yaşına ve kurumuna bağlı olarak, genellikle her akademik yılda 1.500 ila 2.500 dolar arasında değişir. “Özel” kurumlar olarak sınıflandırılsalar da, bu okullar Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir, sertifikalandırılır ve temel müfredat, değerlendirme, disiplin kaygıları ve öğretmen ve öğretim standartları açısından devlet okullarıyla aynı ilkelere bağlı kalmalıdırlar.

Özel okulların daha uzun çalışma saatleri ve süreleri olduğundan, müfredatı genişletebilirler ve bazıları UK Key Stages, IGCSE ve az sayıda AS seviyesinin yanı sıra Cambridge Young Learners Scheme, SATs ve TEFOL’u kullanabilir. Bilgi Teknolojisi müfredatın ayrılmaz bir yönüdür. Ayrıca tüm öğrencilerden Türkçe dili istenmektedir. Müfredat dışı etkinlikler, dans, müzik, spor ve diğer performans biçimlerine olan güvenlerini geliştirmeye teşvik edilen çocukların doğuştan gelen yeteneklerine vurgu yapan özel okul sisteminin bir ticari markasıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta her öğrenci bir okul üniforması giyer. Haftanın üç günü, Devlet okullarında ve kolejlerde gün yaklaşık olarak sabah 8.30’da başlar ve öğlen biter, diğer günler saat 15.30’da biter. Saat 16:00’ya kadar Özel okullarda okul günü normalde 15:30 civarında biter. 4.30’a kadar Okullar ve üniversiteler için yaz tatili genellikle Haziran ortasında başlar ve Eylül başına kadar sürer. Yaz okulları, çeşitli etkinlikler ve geziler sunan özel üniversiteler tarafından sıklıkla göz önünde bulundurulur.

Kuzey Kıbrıs’ta eğitim konusunun yanı sıra buraya tıklayarak, adanın genel yaşamı hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak