Kuzey Kıbrıs Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Yer

Kuzey Kıbrıs mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer

Kıbrıs, öğrenciler de dahil olmak üzere hayatın her kesiminden insanları ağırlaması ile tanınır ve siz de bunun büyük bir parçasısınız. Kıbrıs’ın Girne kentinin çok çeşitli ilgi alanları ve aktiviteleri olan hareketli bir şehir olduğunun kuşkusuz farkındasınızdır. Kuzey Kıbrıs’taki diğer kasaba ve şehirler de çok çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

Yeni bir ülkeye taşınmak korkutucu olabilir, ancak Kuzey Kıbrıs’a vardığınızda kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Akdeniz ufkunun üzerinde altın rengi güneşler yanarken ve gecenin gizemli atmosferi mor bir battaniye gibi her şeyin üzerine çökerken, Kuzey Kıbrıs’ta hayatın nasıl yaşama ve mutluluğa dönüştüğünü keşfedin.

Girne, umut ve tarih dolu, yerli ve turistlerin yaşadığı, denize sıfır bir konumdadır. Girne, yapılacak ve görülecek çok şey bulunan canlı bir kasabadır. Girne’de, biri Türkiye’ye feribotla seyahat edebileceğiniz başlıca liman, diğeri ise civar bölgede günübirlik tekne turuna çıkıp güneşte dinlenebileceğiniz iki liman bulunmaktadır. Yerel tekne turları herkesin ihtiyaç ve isteklerini karşılar; balıkçı teknesi gezileri, şnorkelli yüzme tekne gezileri, parti tekneleri ve dinlendirici geziler gündüz ve akşamları mevcuttur.

Sicilya ve Sardunya’dan sonra Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Kuzey Kıbrıs, Doğu Akdeniz’deki eşsiz konumu nedeniyle, tarih boyunca Akdeniz’e hakim olmak ve Akdeniz’de ticaret yapmak isteyen devletleri ve medeniyetleri kendine çekmiştir. Ada, bugünkü adı verilene kadar bu özelliğinden dolayı tarih boyunca çeşitli isimlerle anılmıştır. Kıbrıs, Mısır ve Hitit dönemlerinde Alaşya (Alasya, Alashia) veya Asi, Fenike döneminde Hetim (Hettim) olarak biliniyordu.

Gazimausa, Girne, Güzelyurt, Yeni skele ve Lefke Kuzey Kıbrıs’ın diğer ilçeleridir. İklim, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı, doğası gereği Akdeniz’e özgüdür. En yüksek yıllık ortalama sıcaklık 25.6°C’dir. En düşük yıllık ortalama sıcaklık 13.9°C’dir. Akdeniz iklimi, Kuzey Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin oluşmasında kuşkusuz en önemli unsurdur. Akdeniz ikliminin etkisi bol Akdeniz florasında gözlemlenebilir.

Yılın belirli aylarında nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonian mydas kaplumbağaları Kuzey Kıbrıs sahillerinde görülebilir.

Kuzey Kıbrıs Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Yer 2
Kuzey Kıbrıs Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Yer

Kuzey Kıbrıs’ı Ziyaret Edin

Kıbrıs, stratejik konumu nedeniyle hem yerli hem de yabancı yatırımcılara elverişli bir iklim ve eşit iş fırsatı sunmaktadır. Gelişmiş bir altyapıya sahip olan Kuzey Kıbrıs, yatırımcılar için cazip bir nokta ve çeşitli yatırım teşvikleri sunuyor; Çünkü Kıbrıs bölgesinde mükemmel iş ortamı bulunuyor. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs’ın küçük ama hızla büyüyen ekonomisi, hem yerli hem de yabancı işletmelere önemli ekonomik faydalar sunmaktadır.

Sayısız tören ve kutlama günleri için en parlak şekilde yansıtılan ve ortaya çıkan çevre, toplumun gelenek, görenek ve adetleridir. Düğünler, sünnet törenleri, bayram kutlamaları, doğumlar, çocuk okulunun açılması bu durumlara örnektir. “Misafirperverliği” ve yaklaşımı, Kıbrıs Türk toplumunun özelliklerinden biridir. Bu, dünyaca ünlü geleneksel Türk misafirperverliğinin bir tezahürüdür. Yemek konusunda yaşlılara öncelik vermek her zaman iyi bir fikirdir. İkramlara genellikle Kıbrıslılar öncelik verir ve şerbet özellikle tercih edilirdi. Bal, gül, şeker, keçiboynuzu ve salça slipleri bunların arasındaydı. Ayrıca çeşitli meyvelerden yapılan macun eşsiz bir tada sahiptir.

Kıbrıs yemeklerinin, Akdeniz ve Türk mutfaklarının ortak özelliklerini yansıtan kendine has geleneksel yemekleri ve mezeleri vardır. Kıbrıslılar uzun zamandır mutfaktaki hünerleriyle tanınırlar. Her yemeğin kendine has bir tadı vardır, pişirme ve sunumunuz Kıbrıs’ın kendine özgü kişiliğini temsil eder. ‘Molohiya’ bir Arap yemeği olmasına rağmen, yapılışı ve sunumu Kıbrıs’ın damak zevkine hitap ediyor. Bazı yiyeceklerin servis edildiği yere göre farklı isimleri, hazırlıkları ve tatları vardır. Kuzey Kıbrıs, yemek meraklıları için popüler bir turistik bölge haline gelmiştir. Kuzey Kıbrıs mutfağında sebze yemekleri, ızgaralar, hamur işleri, balıklar, çorbalar, kebaplar, lahmacunlar ve pideler sayılabilir. Birçok meze başlangıç, tatlı, kek, atıştırmalık veya ana yemeğin devamı olarak servis edilebilir. Birçok restoran, yerel mutfağın yanı sıra Çin, İtalyan, Fransız ve Hint mutfağı da sunmaktadır.

Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde araba kiralama yapmak için ve bilgi almak adına buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak