Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Osmanlı, Ortadoğu, Katalan, Fransız ve İtalyan mutfaklarının tümü Kıbrıs mutfağını etkilemiş olsa da, Türk ve Yunan mutfakları yakından ilişkilidir. Kabak, patates, biber, bamya, fasulye, domates, nohut ve mercimek Kıbrıs mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. Seyahatiniz sırasında farklı yerleri gezerken birbirinden farklı lezzetleri tatmak keyifli olacaktır. Kuzey Kıbrıs’ın en popüler yemek ve içeceklerinden bazılarını bir araya getirdik.

Kebaplar

Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye’de bulabileceğiniz hemen hemen her çeşit kebap bulacaksınız. Şiş kebaplar, döner kebaplar ve balık kebapları popüler seçeneklerdir. Kuzey Kıbrıs’ın ayrıca Kıbrıslılara özgü Sheftalia (Şeftali) Kebabı olarak bilinen özel bir kebap tarzı vardır.

Kuzey Kıbrıs Mutfağı
Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Pilavuna ve Bulla

Ilıman Akdeniz iklimi nedeniyle Kuzey Kıbrıs’ta çok sayıda zeytin ağacı bulunur. Bullas – zeytinli & Hellimli özel ekmekleri fırınlarda bulunur. Bu ekmek zeytin, hellim peyniri ve yabani otlarla yapılır ve taş fırında pişirilir. Pilavuna da aynı şekilde ancak Talar Peyniri adı verilen farklı bir peynir türü kullanılarak yapılır.

Molekhia

Bu yemek aslen Arapçadır ve tipik olarak Mısır ve diğer Arap ülkelerinde hazırlanır. Adanın tarihinde birçok Afrikalı, bu yemeği yanlarında getirerek Kıbrıs’a göç etmiştir. Bu mutfak Kıbrıslılar tarafından geleneksel olarak kabul edilir. Yaz başında bu yeşil sebze büyüyor ve hasat ediliyor. Yapraklar toplandıktan sonra ayrılır ve güneşte kurutulur. Bu yemek hem kuzu hem de tavukla yapılabilir. Rie, bu nefis yemekten sonra servis edilir.

Kuzey Kıbrıs Mutfağı
Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Mezeler

Kuzey Kıbrıs mutfağında yüzlerce farklı Meze çeşidi vardır (espanol tapas gibi) ve çoğu restoran Meze’yi ana yemekten önce meze olarak sunar. Bu, alkollü içeceklerin eşlik ettiği eğlenceli bir gelenek ve bir toplantıda arkadaşlar için daha fazla yemek yiyerek geçirilen zamanın keyfidir.

Şaraplar

Kıbrıs üzümleri de çiftçilerin çeşitli üzümleri yetiştirmesiyle ünlüdür. Üzümler iyi işlenip, Kıbrıs şaraplarına dönüşüyor. Öğle ve akşam yemeklerinizi Kıbrıs’ın en iyi şaraplarından bazılarıyla eşleştirmenizi öneririz.

Buraya tıklayarak Kuzey Kıbrıs hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak