Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi yoksa yıllık mı ödeniyor?

Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi yoksa yıllık mı ödeniyor?

Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci ve turistlerin yoğun kiralama talebi olması hem yabancı hem de yerli gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekiyor. Bunun temel nedeni, diğer Avrupa ve Akdeniz ülkelerine kıyasla gayrimenkulün geri dönüş süresinin veya gayrimenkulün amortisman süresinin önemli ölçüde daha kısa olmasıdır. Nüfusun yoğun olduğu ülkelerde bu süre 20 ile 25 yıl arasında iken, Kuzey Kıbrıs’ta durum böyle değildir.

Kuzey Kıbrıs’ta kira genellikle aylık olarak ödenir, ancak bazı mülk sahipleri ödemeleri 6 ay veya bir yıl önceden nakit olarak talep edebilir. Bunun birincil nedeni, kira piyasasındaki yüksek rekabetin yanı sıra ev sahiplerinin sabit bir kira geliri elde etme arzusudur.

Kuzey Kıbrıs’ta kiralık ev fiyatları şehir ve konut özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Evler ve kiralık villalar için ortalama kiralık ev fiyatları aşağıda listelenen şehirlere göre bulunabilir.

Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi
Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi

Girne kiralık ev fiyatları

Kuzey Kıbrıs’ın turizm merkezi Girne’de tüm yıl boyunca kiralık ev talebi yüksek. Girne’de daire kiralamanın maliyeti aylık 300 £ ile 1.000 £ arasında değişmektedir. Girne kiralık villa fiyatları aylık 600 £ ‘dan başlar ve kiralık villanın özelliklerine veya mülkün değerine bağlı olarak ayda 1.500 £’a kadar çıkar.

İskele’de kiralık ev fiyatları

İnşaat firmalarının geliştirme projelerine yaptığı yatırımlar nedeniyle İskele, konut açısından gelişen bir bölgedir. Son yıllarda özellikle Rusya ve İskandinav ülkelerinden yabancı yatırımcılar tarafından yoğun talep görmektedir. Bir İskele kiralık dairenin maliyeti yıllık 1.800 £ ile 3.000 £ arasında değişmektedir.

Gazimağusa kiralık ev fiyatları

Gazimağusa, 18.000 öğrencisi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsüne ev sahipliği yaptığı için kiralama talebi sürekli yüksek. Gazimağusa’da ev kiralamanın maliyeti aylık 200 £ ile 300 £ arasında değişmektedir.

Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi
Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi

Lefkoşa kiralık ev fiyatları

Lefkoşa, yerel yatırımcılar arasında tercih edilen bir yatırım destinasyonudur. Lefkoşa’da kiralık daire fiyatları aylık 250 £ ile 450 £ arasındadır. Lefkoşa’da bir villa kiralamanın maliyeti ayda 650 £ ile 850 £ arasında değişmektedir.

Güzelyurt kiralık ev fiyatları

2004 yılında Annan Planı’nın da etkisiyle emlak alım satımlarının uzun süre tıkandığı Güzelyurt’ta, bölgedeki yeni üniversitelerin yatırım planları sonucunda piyasa yeniden açıldı. Güzelyurt’ta ev kirası aylık 200£ civarında.

Kuzey Kıbrıs kirası peşin mi, yoksa yıllık mı ödeniyor sorunuzun cevabını, bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği için bölgenize göre öğrenebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Kuzey Kıbrıs’ın yaşam masrafını ve cazip yönlerini de okuyabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak