Kuzey Kıbrıs Cennet Adası

Kuzey Kıbrıs Cennet Adası

Kıbrıs, jeopolitik ve jeostratejik önemi nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyet tarafından yönetilmiştir. Sonuç olarak, adanın tarihi ve arkeolojisi keşfedilmeyi bekliyor.

“Cennet Adası” olarak bilinen Kuzey Kıbrıs, doğa tutkunları için ideal bir destinasyondur. Dağlar, ormanlar, açık araziler ve plajlar ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Ada, yol kenarlarında ve sokaklarda çiçek açan çiçeklerle ilkbaharda rengarenktir.

Birçok harika yürüyüş alanı adadaki dağlara kadar uzanır. Güzel arazisi ve bitki örtüsü de dahil olmak üzere adanın doğal güzelliklerini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Yürüyüşçüler ve bisikletçiler için 5 ila 20 kilometre arasında rota vardır. Ziyaret edilecek en iyi parkurları ve yerleri bilen gezi gruplarına katılmak da bir seçenektir. Kuzey Kıbrıs’ta 30 farklı orkide türü ve 1600 diğer bitki türü bulunmaktadır. Esentepe yakınlarındaki Alevkayası ve Herbaryum korulukları sabah 8’den akşam 4’e kadar açıktır.

Kıbrıs Türk yemekleri, daha geniş, daha çeşitli olan Akdeniz mutfağı ailesine aittir. Mulahiya, Kebap, Lahmacun (Pizza), Pide, Fasulya ve çok çeşitli Mezeler, her öğün sunulan birçok seçenekten sadece birkaçı diyebiliriz. Ayrıca yemeğinizi, baklava gibi bazı klasik Türk tatlıları ile bitirebilirsiniz. Bir değişiklik arıyorsanız, Kuzey Kıbrıs’ta Çin, İtalyan, İngiliz, Rus ve Fransız mutfağı sunan çeşitli restoranları ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs, nüfusu 5 milyondan az olan ülkeler arasında en güvenli ülke seçildi. Nüfus ve araştırma firmaları tarafından yürütülen araştırmalar da Kuzey Kıbrıs’ı dünyanın en güvenli ülkesi olarak onaylıyor ve tüm ülkeler arasında beşinci sırada yer alıyor. Kıbrıs ayrıca iklimi ve meteorolojik koşullarına göre dünyanın en iyi ve en az kirli ülkelerinden biri olarak derecelendirilmiştir. Kış aylarının kısa ve ılıman geçtiği Akdeniz ortamından yararlanarak, kış mevsiminin tam ortasında bile güneşin sıcaklığının tadını çıkarmak mümkün.

Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk lehçesi yavaş yavaş yerini Anavatan Türkiye’nin Türk lehçesine bırakıyor. Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden 10.000’den fazla eski göçmen ile İngilizce, çoğu turistik yerde yaygın olarak konuşulmaktadır. Rus turistler ve ev sahipleri nedeniyle birçok satış noktasında Rusça da konuşulmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Cennet Adası
Kuzey Kıbrıs Cennet Adası

Akdeniz’in İncisi Kuzey Kıbrıs Cennet Adası

Kuzey Kıbrıs’ın şu anda 351.965 kişilik bir nüfusu vardır (2017 sonu itibariyle tahmin edilmektedir). Çeşitli istatistiklere göre KKTC’deki Müslüman nüfus yüzde 98,71 ile yüzde 99 arasında değişmektedir. Kıbrıslı Türkler çoğunlukla Türkçe konuşan ve Latin alfabesini kullanarak yazan Sünni Müslümanlardır. Kıbrıslı Türkler sıklıkla dünyanın en laik Müslümanlarından biri olarak kabul edilir. 1974’te Kıbrıs’ın bölünmesinden bu yana, Kıbrıs Türk toplumu ile Türkiye arasındaki kültürel alışverişte bir artış oldu. Türk Lirası, Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimidir.

Kuzey Kıbrıs’taki gece hayatı canlıdır ve bu da onu bazı insanlar için daha da çekici kılmaktadır. Kuzey Kıbrıs’taki eğlence sektörünün gelişmesinin nedenlerinden birisi de budur. Bazı barlar ve kumarhaneler turistler arasında popülerdir ve bazı otellerin kendi kumarhaneleri bile vardır. Tekne turları, görülecek Roma kalıntıları, ortaçağ kaleleri, hayvan barınakları ve hepsinden önemlisi, mevcut sayısız seçenek arasında sadece dinlenebileceğiniz dünyanın en güzel plajları ve denizi var.

Otobüs servisi, Kuzey Kıbrıs’ın tüm şehirleri arasında en uygun maliyetli ulaşım şeklidir. Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefkoşa arasında her yarım saatte bir 06:30-21:00 saatleri arasında sefer yapan otobüslerle seyahat edebilirsiniz. Farklı özel firmalar tarafından verilen biletlerin fiyatları, seçeceğiniz otobüs firmasına göre değişse de ortalama tutar 15 Türk Lirasıdır. Girne Lefkoşa arası yolculuklarda en çok tercih edilen otobüs firması Kombos firmasıdır. Kuzey Kıbrıs cennet adası ulaşım konusunda da oldukça rahattır.

Lefkoşa ile Gazimağusa arasında en çok tercih edilen firma İtimat, Lefkoşa ile Güzelyurt arasında ise Çimen en çok tercih edilen firmadır. Bu firmaların web sitelerini ziyaret ederek bilet rezervasyonu yapabilirsiniz. Minibüsler, şehirler içinde en sık kullanılan ulaşım şeklidir. Otobüs güzergahları boyunca en yakın terminallerden veya otobüs duraklarından otobüs veya minibüslere binebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs cennet adası sizler için mükemmel bir deneyim olacaktır. Ayrıca buraya tıklayarak tüm şehirler hakkında bilgi alabilir, gezilebilecek yerleri öğrenebilirsiniz. Böylece, Kuzey Kıbrıs cennet adası sizin için büyük bir deneyim olacaktır.

Compare listings

Karşılaştırmak