Kıbrıs’ta Kimler Ev Satın Alabilir?

Kıbrıs’ta Kimler Ev Satın Alabilir?

Kıbrıs bölgesinde ev sahibi olmak isteyen birçok vatandaş için çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Ancak, bu bölgede var olan prosedürler nedeniyle isteyen herkes ev sahibi olamaz. Peki Kıbrıs’ta kimler ev satın alabilir?

Kıbrıs bölgesinde ev alırken uyruğunuz ve geçmişiniz önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsanız bile, KKTC bölgesine göre bir yabancı uyruklusunuz. Bu nedenle, farklı ülkelerden gelen vatandaşlar ile aynı prosedürleri uygulamanız gerekebilir.

Ev almaya karar verdiğinizde uyruğunuz önem taşıyor. Ayrıca hakkınızda uygulanacak bir güvenlik soruşturmasında da başarılı şekilde geçmelisiniz. Bu aşamada paranızın kaynağı da büyük önem taşımaktadır.

Kıbrıs'ta kimler ev satın alabilir
Kıbrıs’ta kimler ev satın alabilir
  • Yasal Olarak Uygulanan Sınırlamalar

Kıbrıs bölgesinde ev alırken bazı sınırlamalar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu sınırlamalar, sizin bir adet ev alabilmenizin önüne geçecek seviyede değildir.

Özellikle dışardan geldiyseniz ve Kıbrıs’ta bir ev beğendiyseniz, bir adet taşınmaz alabilirsiniz. Evliyseniz ve hem kendinize, hem de eşinize ev almayı düşünürseniz, maalesef işlemler bu şekilde ilerlemiyor. Evli olsanız bile eşinizle birlikte tek bir ev alabilirsiniz.

Evinizi beğendikten sonra satın almanız için, Bakanlar Kurulu tarafından ev alma iznine sahip olmanız gerekli. Bakanlar Kurulu’na ev almak istediğinizi belirten bir başvuru yapıyorsunuz, 2 ila 6 ay içerisinde izniniz çıkarılıyor. Tabii ki bu süreç, yabancı ülkelerin vatandaşları için biraz daha uzun sürebiliyor.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan dönüşün geç olmasının sebebi de, sizinle ilgili bir çok konunun incelenmesidir. Paranızın kaynağı, kimliğiniz ve evi aldığınız projenin detayları ve lokasyon incelemeleri yapılıyor.

Gerekli prosedür ve sınırlandırmalar hakkında bilgi edindikten sonra, buraya tıklayarak Kıbrıs emlak fiyatları hakkında da detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak