Kıbrıs’ta Ev Satın Alırken Ödenen Harçlar

Kıbrıs’ta Ev Satın Alırken Ödenen Harçlar

Kıbrıs’ta ev satın alırken, prosedürleri yerine getirirken bazı harcamalar yapmalısınız. Bu harcamaların hangi alanlarda yapılacağı ve tutarlarının ne olduğunu da sizlerle paylaşıyoruz. Peki Kıbrıs’ta ev satın alırken yatırılan harçlar nelerdir, tutarları ne kadardır?

  1. Satış Sözleşmesindeki Pul Ücreti

Kıbrıs’ta mülk satın alırken, yapmış olduğunuz satış sözleşmesinin yasalaşması adına pul ücreti ödemelisiniz. Bu tutar vergi dairelerine ödenmektedir. Pul ücreti alıcı tarafından ödenmektedir ve ödeyeceğiniz tutar da belirtilen gayrimenkul bedelinin %0.5’i oranındadır.

  1. Tapu Devir Harcı

Tapu devir harcı, satış sözleşmesinde yer alan miktara göre belirlenmektedir. Normal şartlarda gayrimenkul alımında, sözleşmede belirlenen tutarın %6’sı kadar tapu devir harcı alınırken, bu durum ilk defa mülk satın alımı yapan vatandaşlar için geçerli değildir. İlk defa gayrimenkul alımı yapıyorsanız, satış sözleşmesinde belirlenen bedelin %3’ünü ödeyebilirsiniz. Bu harç da alıcı tarafından ödenmektedir ve masraf oldukça azdır.

Kıbrıs'ta ev satın alırken
Kıbrıs’ta ev satın alırken
  1. Katma Değer Vergisi

KDV, yani katma değer vergisi yine alıcıdan tahsil edilen bir vergi bedelidir. Sözleşmede yer alan emlak değerinin %5’i oranında tahsil edilir.

  1. Bağlantılar ve Abonelik Ödemeleri

Kıbrıs’ta herhangi bir bağlantısı yapılmamış, uzman inşaat firmaları tarafından yapılan ve ilk defa satışa çıkarılan mülkler için bağlantı ve abonelik ödemeleri ortaya çıkabilir. Sıfır bir eve sahip oluyorsanız su, telefon, elektrik ve internet gibi altyapı bağlantıları için ödeme yapmanız gerekebilir. Proje veya site içerisinde bulunan daireler arasında bu durum pay edilmektedir. Sizlere çıkacak masraf da fazlasıyla makul olacaktır.

Kıbrıs’ta ev satın alırken, çeşitli harç bedellerini ve bağlantı ücretlerini ödemelisiniz. Ancak bu ücretlerin tümü, alıcı tarafından ödenmediği için masrafınız makul seviyelerde olacaktır. Ayrıca bu bedelleri daha net dinlemek, öğrenmek veya ödemek için yasal bir danışmanla görüşmenizi öneririz. Bunun yanı sıra buraya tıklayarak, bölgede ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak