Kıbrıs’ta Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kıbrıs’ta Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kıbrıs’ta ev alırken gerekli araştırmalarınızı yaptınız ve evi almaya karar verdiniz. Böyle bir durumda evi alacağınız kişi normal bir kişi de olabilir, herhangi bir inşaat firması da olabilir. Her iki ihtimalde de Kıbrıs bölgesinden ev alırken dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Hayati önem taşıyan bu maddeler sayesinde güvenli bir şekilde evinize sahip olabilir, gönül rahatlığıyla anahtarınızı cebinize koyabilirsiniz. Peki Kıbrıs’ta ev alırken dikkat edilmesi gereken ana konular nelerdir, hangi aşamalara dikkat edilmelidir?

  • Soru Sormaktan Çekinmeyin

Evinizi teslim almadan önce veya el sıkışmadan önce mutlaka karşınızdaki satıcıya bol bol sorular sorun. Eğer uzaktaysanız nasıl bir destek alacağınızı, evinizin teslim tarihini, ev içerisinde kullanılan malzemeler ve diğer birçok detayı mutlaka öğrenin. Yatırım amaçlı bir taşınmaz almak istiyorsanız tahmini bir amorti süresini ve ödeme seçeneklerini de mutlaka sormalısınız. O an aklınıza soracak bir şey gelmeyebilir. Bu nedenle bireylerle el sıkışmadan evvel, iyice düşünün ve soracağınız soruları bir yere not alın. Sağlıklı bir şekilde notlarınızı aldıktan sonra, görüşme sırasında bu soruların tümünü sormaya özen gösterin. Kıbrıs’ta ev alırken soracağınız sorular, alacağınız ev kadar önem taşımaktadır.

  • Ev Alırken Sözleşme Yapın

Evinizi teslim almadan evvel, karşınızdaki kuruma veya kişiye ne kadar güven duyarsanız duyun, mutlaka bir sözleşme yapın. Soru sorup da aldığınız yanıtları mutlaka sözleşmenize ekleyin. Anlaşılabilir bir sözleşme hazırlanmasını talep edin. Bu süreçte, sizlere yardımcı olacak birçok avukat da bulunuyor. Dilerseniz KKTC bölgesinde avukatlardan da yardım alarak sözleşmenizi hazırlatabilir, inceletebilirsiniz.

  • Kampanya ve Vaatleri Sözleşmeye Ekletin

Bildiğiniz üzere avantajlı bir yerden ev almak istiyorsanız, mutlaka vaatlere ve kampanyalara göz atarak buna karar vermişsinizdir. Ancak, sözleşme yapılırken bu vaatlerin ve kampanyaların sözleşmede bulunmasına mutlaka özen göstermelisiniz. İnşaat firmalarının veya emlak acentelerinin söylediği tüm vaatleri, kampanyaları ve sözleri sözleşmenize ekletin. Bu sayede elinizde sözleşme olduğundan tüm vaatler ve kampanyalar güven altında kalacaktır.

kıbrıs'ta ev alırken
kıbrıs’ta ev alırken
  • Eviniz Size Hitap Ediyor Mu?

Kıbrıs’ta ev alırken dikkat etmeniz bir diğer husus da, evinizin size hitap edip etmemesidir. Bu nedenle prosedürlerden hemen önce mutlaka evin size hitap edip etmediğini inceleyin, düşünün ve duruma göre karar alın. Peki, bu kararı nasıl verebileceğiz?

Kıbrıs bölgesinde her bölgenin kendine has bir özelliği vardır. Örneğin yaz aylarında turistlerin akın ettiği İskele bölgesinde hem tatil olanakları daha huzurludur, hem de altın kumsallarla birlikte iklimin de etkisiyle yılın hemen hemen her günü denize girebilirsiniz. Yani sizler de Kıbrıs bölgesinde huzurlu bir yaşam, sınırsız döngüde bir tatil yaşamak istiyorsanız İskele bölgesindeki evlere bakabilirsiniz.

İskele bölgesine alternatif olarak, mutlaka Girne bölgesine de göz atmanızı öneririz. Girne de muhteşem bir turistik bölgedir ve birçok eski eseriyle dikkatleri daima üzerine toplayabilir. Ayrıca burada da muhteşem dinginlikte bir hayat yaşayabileceğiniz gibi, ev sahibi olduğunuzda da sınırsız bir tatil döngüsünün içine gireceksiniz.

Lefkoşa bölgesine de baktığınız zaman, bu bölge başkent olduğu için tüm işler bu merkezde yapılıyor. Özellikle iş merkezlerinin bolluğuyla bilinen ticaretin ana noktası Lefkoşa, yoğun bir hafta geçirir. Hafta içi oldukça kalabalık olan bölge, genellikle hafta sonları sakin olmaktadır.

  • Kıbrıs’ta Ev Alırken Evinizi Görün

Kıbrıs bölgesinde ev satın almak isterken, mutlaka alacağınız evi veya projeyi gözle görmelisiniz. Nereden alacağınızı, nasıl teslim alacağınızı ve evin iç dizaynını mutlaka ziyaret etmeye çalışın. Bu durumda alacağınız evi önceden görmek, sizin için çok daha güvenilir ve avantajlı olacaktır. Kıbrıs’ta ev alırken bu hususlara dikkat ettiğinizde, sağlıklı bir şekilde evinize sahip olarak gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz. Hem içiniz rahat, hem de gönlünüz rahat bir şekilde evinizi görerek karar verebilir, iç dizaynını gördükten sonra yerleşim aşamalarını düşünebilir ve buna göre karar alabilir veya diğer projeleri görmek isteyebilirsiniz.

Kıbrıs bölgesinde ev alırken, dikkat etmeniz gereken unsurlara değindik. Bu unsurların yanı sıra, bu bölgenin eski tarihini de incelemenizi öneririz. Çünkü Kuzey Kıbrıs, çok eski yıllardan beri farklı değişimler geçirerek günümüze kadar uzanmıştır. Buraya tıklayarak Kıbrıs tarihi hakkında çeşitli fikirler edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak