Kıbrıs'ta Satılık Emlak

Güneşin altında bir yer arayanlar arasında adanın büyük bir favori olduğu için bir gün Kuzey Kıbrıs'a taşınma hayalleri kuran birçok insanın şaşkınlık yaratmayacağı bir durum olmalı. Kuzey Kıbrıs'a taşınma, uygun bilgi ve planlama ile mümkündür. Size yardımcı olmak için hazırladığımız bu kapsamlı Kıbrıs'ta emlak alımı rehberi, tüm süreci size açıklayacaktır.

Binlerce kişi, Kuzey Kıbrıs'ta muhteşem yeni bir ev satın almak ve taşınmak için Iskele Rehberi'nin sunduğu rehberlikten yararlanmıştır. Önerilerimiz ve kurulmuş emlak uzmanları ağımız sayesinde, yurtdışında emlak satın almanın beraberinde getirdiği sıkça görülen risklerden birçoğundan kaçınabilirsiniz.

Neden Kuzey Kıbrıs emlaklarına yatırım yapmalısınız

Yurtdışında ev satın almak heyecan verici olabilirken aynı zamanda son derece korkutucu da olabilir. Noyanlar Şirketler Grubu, eğlenceli, güvenli ve bilgi dolu bir yolculuk sunmak için burada. İlk olarak, web sitemizde sağlanan Canlı Sohbet veya WhatsApp düğmesi aracılığıyla bize mesaj göndererek başlıyorsunuz. Ayrıca web sitemizde verilen telefon numarasından bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Çoğu alıcı, konuştukları kişinin kim olduğunu bilemeyebilir; boyut her zaman önemli değildir; güvenilir bir kiralama şirketi bulmak biraz kumardır; şansa güvenmeyin. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verecek ve emlak ihtiyaçlarınız hakkında elimizden geldiğince ayrıntılı bir şekilde bilgi alacağız. Böylelikle size gereksinimlerinize en uygun olan evleri sunacağız. Eğer alanların ne sunabileceğini, iyi ve kötü olanları bilmiyorsanız, size bunu açıklayacağız.

Evinizi incelemeden ve karar vermeden önce, deneyimli acentelerimiz ve satış personelimizle süre geçirmekten mutluluk duyarız. İçinizin rahat etmesi için size satın aldığınız mülkün otantikliğini onaylayacak tüm yasal belgeleri bile sağlayabiliriz. Şeffaf bir şekilde açıklama yapabilen güvenilir ve itibarlı bir inşaat ve emlak yönetim şirketi seçmek de bir o kadar önemlidir. Deneyimli personelimiz ve satış temsilcilerimiz, mülk edinme hayallerinizi adil bir fiyata gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Yabancı ülkelerde beklenen gibi mülk denetimlerini ve bakımlarını yapacak olan tecrübeli satış temsilcileri ve satış sonrası personelimiz sayesinde, doğal ülkenize döndüğünüzde ilgi alanlarınız öncelikli olarak ele alınacak ve gelecekte beklenmeyen ücret veya vergiler ödemeniz gerekmeyecek.

Kuzey Kıbrıs emlak alım süresi ne kadar sürer?

Kuzey Kıbrıs'taki gayrimenkul işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Dünyanın en iyi standart uygulamalarına benzer olan iki aşamalı bir süreç (değişim ve tamamlama) bekleyebilirsiniz. Gayrimenkul edinimi sadece bir adımda gerçekleşir. Sözleşmeyi imzaladığınız gün, para satıcıya transfer edilir. Nakit bir satın alma yapıldığında, işlemi tamamlamak yalnızca iki veya üç hafta sürer.

Çoğu yabancı alıcı, yepyeni evler satın alır. Emlağın "plan dışı" olarak satın alınıp alınmadığına veya hemen alınabilecek şekilde bitirilmiş yeni bir emlak satın alınıp alınmadığına bağlı olarak, bu durumda satışın tamamlanması ne kadar süreceğini belirler. Bugün, birçok yeni ev, beş yıl boyunca süren yapısal güvencelerle birlikte gelir, bu da bir emlak değerlendirmesi yapma gereğini ortadan kaldırır.

Nakit bir işlem veya geliştiricinin taksitler halinde ödendiği bir satın alma düzenlemek oldukça basittir. Paranın transfer edilmesinden (ya tam satış fiyatı ya da önceden belirlenmiş bir depozit) sonra, sözleşme imzalanmış ve arazi sicil ofisinde kayıt altına alınmışsa, anahtarlar teslim edilebilir. Banka kredilerini içeren satışlar tamamlanması biraz daha uzun sürebilir. Bankalar, gerekli ödemeleri yapma yeteneğine sahip olduklarını gösterebilen yabancı alıcılara %50 kredi verirler.

Kuzey Kıbrıs emlak satın alma işlemleri için prosedürler nelerdir?

İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesi olan https://takbis.gov.ct.tr/VATANDAS/VatandasRandevu adresinden transfer ve ipotek işlemleri için randevu ayarlayabilirsiniz. Tapu müdürlüğüyle bir randevu ayarlarken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

  1. Hem çevrimiçi hem de telefonla görevli memura eksiksiz ve doğru bilgi sağlamanız gerekmektedir.

  2. Belirlenen Bölge Tapu Dairesi'nde randevunuzun zamanında olmanız gerekmektedir. Planlanan randevu tarih ve saatinin dışında işlem yapılmayacaktır.

Birçok insan güneşin tadını çıkarmak istemektedir. Diğer birçok güneşli bölgenin aksine, Kuzey Kıbrıs, tatil evi, yaşamak için bir yer veya gelecekte emekli olmak isteyenler için uygun ve ekonomik bir seçenek olarak yatırım yapmak istiyorsanız gayrimenkulde yatırım yapmak için güvenli ve uygun bir seçenektir.

Bir ev satın alırken düşünülmesi gereken en önemli unsurlardan biri konumdur. Kısa bir yaz tatilinde yapmak istediğiniz tek şey havuzda uzanıp yerel restoranlarda yemek yemektir. Adada yaşamayı veya her yıl birkaç ay ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, talepleriniz farklılık gösterebilir. Mağazalar, hastaneler ve sinemalar gibi olanakları, aynı zamanda dans, seramik dersleri, bowling veya kart oyunları gibi düzenlenmiş etkinlikler sunan yerleri düşünün ve burada yeni insanlarla tanışıp arkadaş edinebileceğiniz yerleri de düşünün. İşe gitmeyi planlıyorsanız, trafik durumunu hesaba katın; Girne ve Lefkoşa, her ikisi de yoğun saatlerde trafik sorunları yaşamaktadır.

Arama yapmaya başlamadan önce yerel tercihleri düşünmek, size uygun bölgeleri ve mülk tiplerini bulmanıza yardımcı olabilir. Kuzey Kıbrıs'a aşina iseniz, muhtemelen ev olarak adlandırmak istediğiniz bölge hakkında eminsinizdir, ancak daha önce hiç gitmediyseniz, yeri anlamak için bir süre ziyaret etmek faydalı olabilir. Bir mülk satın alırken, göz önünde bulundurulması gereken ek şeyler vardır.

Birçok yabancıyla aynı apartman binasında mı yaşamak istiyorsunuz? Kuzey Kıbrıs'ın daha kırsal bölgelerinde birçok geliştirici evler inşa ediyor. Yakınlarda, Türk sakinler ve personel tarafından daha çok tercih edilen büyük kompleksler bulunmaktadır. Bunlar Avrupa'dan gelen turistler arasında popülerdir.

Dağlara yakın, köylerin üzerindeki tepelerde ya da daha uzakta geleneksel bir evde yaşamak istiyor musunuz? Eğer Girne'nin tepelerinde veya daha dış kesimlerinde geleneksel bir evde yaşamak istiyorsanız, birçok seçenek mevcuttur.

Klinikler, dişçiler, tiyatrolar ve dükkanlar gibi olanaklar sunan bir şehirde veya yakınında mı yaşamak istiyorsunuz? Iskele veya Mağusa gibi, hem yerel hem de yabancı konutların olduğu mütevazı gelişmelerde yaşamak istiyorsanız, burası uygun bir seçenektir. Bu bölgeler, henüz bozulmamış kırsala kısa bir mesafede olmalarına rağmen olanaklara yakındır.

Uzun yolculuklardan rahatsız olmuyorsanız, kırsal bir köyde yaşamak harika bir deneyim olabilir; ancak bir hastaneye yakın olmanız gerekiyorsa, daha büyük kasabalardan birindeki bir iş tercih edilebilir.

Burada yıl boyunca yaşamayı düşünüyorsanız, tatil evleri olarak kullanılan birçok mülkün olduğu büyük bir kompleksin uygun olup olmayacağını düşünün; bu komplekslerin birçoğu kışın kapalı olduğunda tesislerin çoğu kapalı olacaktır. Bir mülkü yatırım amaçlı satın almak istiyorsanız, kısa veya uzun süreli olarak kiralamak istiyor olmanız veya mülk değerini artırmak istiyor olmanız durumunda, satın almak istediğiniz ev ile ilgili birçok seçenek bulunmaktadır.

Bir konuma karar verdikten sonra, ihtiyacınız olan mülk türünü düşünün. Bir tatil evi, emekli bir konut veya yaşamak ve çalışmak için bir yer arıyorsanız, ihtiyaçlarınız değişebilir. Mülk gereksinimlerinizi bir liste yapmak ve hangilerinin gerekli olduğunu ve hangilerinin sadece istenilen olduğunu belirlemek iyi bir fikir olabilir. Mülk ihtiyaçlarınızı belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör bulunmaktadır.

Bütçe - Bir harcama limiti belirleyin ve buna uyun. Kuzey Kıbrıs'taki gayrimenkul fiyatları pazarlık yapılabilmektedir, ancak bir satıcının ne kadar alacağı konusunda gerçekçi olmalısınız. Bir mülke ilişkin olarak vergiler gibi ek maliyetleri de içeren, bir ev satın almayla ilgili diğer masrafları hesaba katın, bu masraflar genellikle %5 ile %6 arasında olabilir.

Lüks dairelerle penthouselar aynı fiyata olabilirken, apartmanlar genellikle villalardan ve bungalovlardan daha az maliyetlidir. Eğer mülkünüzü yalnızca birkaç ay boyunca kullanmayı planlıyorsanız, çevrenin siz yokken bakılacağından emin olabileceğiniz bir yönetim firması tarafından yönetilen ortak olanaklara sahip bir daire veya villa iyi bir alternatif olabilir. Emekli olduktan sonra evinizi kimin bakacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Diğer yandan, bahçecilik keyifli ve rahatlatıcı bir hobi olabilir. Hareket etmekte zorlanan insanlar için bungalovlar yaygın bir çözümdür.

Yüzme havuzu - Birçok insan için bir havuza sahip olmak ömür boyu bir hedef olsa da, bakım ücretlerini düşünmelisiniz. Küçük bir özel havuzun bakımı ayda yaklaşık £60 tutarında olup, bakım ve onarımlar için ek masraflar bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs'taki havuzlar genellikle yıl boyunca iyi çalışır durumda tutulduğundan, bu masrafları kullanmasanız bile ödemeniz gerekir. Küçük bir apartman kompleksi içindeki ortak bir havuz, masrafların ve bakımın bölündüğü için daha ekonomik olabilir. Bunun yerine, bir havuz olmayan bir ev düşünün; birçok insan denize gitmeyi tercih etmektedir.

Bahçe/Peyzaj - Kıbrıs'ın uygun fiyatlı emlakı nedeniyle, büyük bir arsa ile ev arzulayabilirsiniz. Ancak son yıllarda, arazi fiyatlarının artması nedeniyle, büyük bir araziye sahip yeni bir ev bulma olasılıkları önemli ölçüde azalmıştır. Sonuç olarak, çoğu yeni ev, görece küçük arazilere inşa edilmektedir. Her bir bağımsız ev arasında en az 2 metre olmalıdır. Eğer büyük bir bahçeli bir ev satın alıyorsanız, tatil sırasında siz yokken bakımı için yıl boyunca bir bahçıvan tutmanız gerekecektir. Eğer emekli olmayı planlıyorsanız, bir bahçeyi korumak keyifli bir aktivite olabilir.

Toplum alanlarının ve apartman ve villa komplekslerinin çevresindeki topluluk alanlarının yetersiz yönetimi ve yüksek kiracı borçluluğu nedeniyle, tarihî olarak topluluk alanları ihmal edilmiştir. Bu durum değişmektedir; artık geliştiriciler, projenin tamamlanmasından sonra iki yıl boyunca apartman binalarındaki sosyal alanların bakımını üstlenen yeterli bir bakım çözümü sağlamak zorundadırlar. Yasalar artık apartman sakinlerinin bakım masraflarını ödemelerini gerektirmekte ve ihlal durumunda mahkemeye çıkartılarak ödemeye zorlanabilmektedirler. Bu nedenle, profesyonel emlak bakım şirketleri, apartman bloklarının ve komplekslerin bakımını önceki sakinler arasındaki geçici düzenlemeler yerine almak için giderek daha fazla görev üstlenmektedirler.

Bir apartman binasında veya ortak bakımlı bir komplekste bir mülkü görüntülerken, ortak alanların bakımını ve bakım sözleşmelerini göz önünde bulundurun.

Güneş ve Gölge - Kıbrıs, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında sıcak bir ülkedir, bu nedenle gölge aramak önemlidir. Kuzey Avrupa ülkelerinde evinizde hem gölgeli hem de güneşli yerler bulundurmak önemlidir. Güneşli bir alan, evinizi kışın ısıtmak ve ısıtma masraflarından tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Garaj/Araç Kapalı Alan/Otopark: Düşündüğünüz evde garaj veya araç kapalı alan yoksa, daha sonra nereye koyabileceğiniz uygun bir yer var mı? Arabanızı sıcakta gölgelendirmek önemlidir. Küçük bir araba garajı yapmak maliyet açısından uygun olduğu için bu işlevi daha sonra eklemek kolaydır.

Nasıl Bir Salon Mimarisi İstiyorsunuz ? 

Amerikan tarzı açık plan yaşam alanları evlerde yaygındır; bahar ve sonbaharda geniş ve havadar olmalarına rağmen, kışın ve yazın ısıtma ve soğutma masraflı olabilirler. Kıbrıs'ta yıl boyunca yaşamayı planlıyorsanız, evin ısıtılması veya soğutulması kolay olacak mı diye düşünün.

Yatak odası ve banyo sayısı: Kuzey Kıbrıs'ta yaşarken, diğer ülkelerden arkadaşlarınızın ziyaretlerini alabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sıklığını ve ihtiyaç duyacakları olanakları göz önünde bulundurun. Kuzey Kıbrıs'taki yeni evlerde en-suite banyoların çoğunun trendi hızla benimsenmektedir. Sadece bir veya iki banyo gerekiyorsa, eski bir ev en iyi seçenek olabilir.

Eğer çocuklarınız varsa veya sık sık çocuklu ailelerden ve arkadaşlardan ziyaret alıyorsanız, mülkün ne kadar çocuk dostu olduğunu düşünün. Kuzey Avrupa ülkelerine kıyasla, Kuzey Kıbrıs'taki çocuk dostu tesisler sınırlıdır. Eğer çocuklarınız varsa, büyük bir evde kısa mesafede oyun alanları bulun. Konum seçiminizde çocuklarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Tüm bu faktörleri düşündükten sonra, Kuzey Kıbrıs'ta bir mülk satın almak sizin için doğru bir seçenek olabilir. Önceliklerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, doğru emlak uzmanları ve danışmanlarla çalışarak aradığınız mükemmel evi bulabilirsiniz.