Kıbrıs Mutfağı – Mutfak Lezzeti

Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs mutfağı, tıpkı iklimi gibi Akdeniz’den faydalanmaktadır. Akdeniz mutfağının zengin menülerini daima bünyesinde barındıran Kuzey Kıbrıs mutfağı, aynı zamanda sebze ve taze ürünler tüketimine de teşvik ediyor. Genellikle birçok balık restoranı bulunurken, yemeklerle beraber gelen bol yeşillikli taze salatalar da, sevilerek tüketiliyor.

Kıbrıs Mutfağı İkramları

İkramın ve misafirperverliğin hatsafhada olduğu Kuzey Kıbrıs bölgesinde birçok insan formuna dikkat etmektedir. Genellikle deniz ürünleriyle beslenen insanlar, bu ürünlerin taze olmasına da dikkat ediyor. Sebze, salata, deniz ürünleri ve özellikle mezeler de Kuzey Kıbrıs’ın vazgeçilmez lezzetleridir.

Kıbrıs Mutfağı Et Tüketimine Önem Veriyor

Et tüketimini daha çok ön planda tutan Kıbrıslılar, kendilerine has yemekleri de mutfaklarında barındırıyor. Uzun uzun pişmesiyle bilinen Molehiya yemeği de Kıbrıs’ın en meşhur yemekleri arasındadır. Hemen hemen her restoranda yemeklerin yanında sebze ve salata getirilirken, buna ek olarak meze tüketimi de çok fazladır. Mezelere ayrı bir önem veren Kıbrıslılar meşhur tatlıları olan Sini Katmerini de tüketmekten kaçınmazlar.

Kıbrıs Mutfağı’ndan Bazı Örnek Lezzetler

Kıbrıs mutfağı, tüketim ve üretim açısından oldukça zengindir. Bu mutfağı daha ayrıntılı tanıtmak adına, sizlere bu lezzetlerden birkaç örnek vermek istedik. Bakalım Kıbrıs bölgesinde tüketimin ön planda olduğu ürünler neler?

kıbrıs mutfağı 2
kıbrıs mutfağı

Şeftali Kebabı

Şeftali Kebabı, Kıbrıs mutfağının değişmez lezzetlerinden biridir. Koyun veya keçi etlerinin kıymasından yapılan Şeftali Kebabı çeşitli baharatlar ve maydanoz ile yoğrularak hazırlanır. Sonrasında terp ismini verdiğimiz yağa sarılan ve kömürde köfte kıvamında pişirilen bu kebap türü, atıştırmalık olarak da çok tüketiliyor.

Küp Kebabı (Hırsız Kebabı)

Çok eski dönemlerde, insanlar arasında açlık ve yokluk olduğu zamanlarda zenginlerden çalınan koyunlardan yapılan bir kebap türüdür. İsmini almasının sebebi de, meydana gelen bu hırsızlık olaylarıdır. Küp kebabı, eski dönemlerde koyunun çalınıp boğulmasıyla yapılıyordu. Koyun alınır, boğulur ve derisi bir toprağın altına gömülür. Arta kalan et de toprak altında pişmeye bırakılır. Bu yöntemin ana sebebi, çalınan koyunların açığa çıkmamasıdır.

Molehiya

Molehiya bitkisinden yapılan ve Kıbrıs mutfağının değişmez lezzetlerinden yapılan Molehiya, tavuk veya kuzu etiyle yapılmaktadır. Toplanan ve yazın kurutulan Molehiya bitkisiyle beraber et de bir araya gelerek harika bir lezzet oluşturur. Servisi, genellikle turşuyla veya pilavla yapılmaktadır.

Kolakas

Kolakas, bir diğer ismiyle Gölevez olarak da biliniyor. Patatese benzeyen yapısı olan Kolakas’ın adeti neredeyse 4-5 kilogramlara kadar da ulaşabiliyor. Bu yemek, hem tavuklu hem de kırmızı etli bir şekilde hazırlanarak servis edilebilir.

Pirohu

Kıbrıs mutfağının mantısı olarak bilinen Pirohu yemeğinde, tek fark mantıya et yerine patates veya lor peyniri konur. Ayrıca Kıbrıs’ta lor peyniri, ayrıca nor peyniri olarak da adlandırılmaktadır.

Gullurikya

Harnup pekmezi, bir diğer ismiyle keçi boynuzu pekmeziyle pişirilen Gullurikya, hem yapımı kolay hem de çok lezzetli bir tatlı türüdür. Genellikle Kıbrıs’ta yapılan bu tatlının yapımı da oldukça basittir. Hamuru için yalnızca buğday unu, su ve tuz kullanılır. Ortaya çıkarılan hamur, pekmezde pişirilir.

Ceviz Macunu (Ceviz Tatlısı)

Yapımı oldukça meşakkatli olan Ceviz Macunu, diğer ismiyle Ceviz tatlısı genellikle çaylarla beraber atıştırmalık olarak servis edilir. Ağzın tatlanması için servis edilen bu kıymetli tatlının hem yapımı zordur, hem de lezzeti tarif edilemeyecek şekilde güzeldir. Kıbrıs mutfağında ve kafelerinde, Ceviz Macunu tatlısını görmeniz sizi şaşırtmasın.

Hellimli

Son olarak Kıbrıs’ın en çok tüketilen Hellim’inden bahsedeceğiz. Hellim ile yapılan Hellimli tatlısı, bir tür kektir. Genellikle sabah çaylarında servis edilen ve ağızda dağılan yapısıyla bilinen Hellimli, Kıbrıs bölgesinde çokça tüketilen bir kek türüdür. Ülke dışarısındaki Kıbrıslılar, en çok Hellimli kekini özlüyor diyebiliriz.

Kıbrıs, hem tarihsel, hem kültürel açıdan gerçekten olağandışı bir ülkedir. Muhteşem özellikleriyle, tarihiyle ve lezzetleriyle bilinen Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta damak tadınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Her türlü damağa hitap eden mutfağıyla ün kazanan Kıbrıs, yemek konusunda bir harikalar diyarı diyebiliriz.

Sizler de Kıbrıs bölgesini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, damak tadınıza en uygun yemekleri seçebilir hatta gitmeden küçük bir araştırma da yapabilirsiniz. Muhteşem bir döngü içerisine giren Kıbrıs mutfağı, yemeklerin yanı sıra mezeleriyle de gönülleri mest ediyor. Yemeklerin yanında veya özel bir akşamda içeceğinizi yudumlarken, mutlaka mezelerin tadına bakmanızı öneririz.

Bu muhteşem yemeklerin olduğu ülkede yaşamayı hedefliyorsanız, buraya tıklayarak ev alım süreci hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak