Iskele'ye, Kuzey Kıbrıs'ta tatil için geldiğinizde ziyaret edip keşfedeceğiniz birçok tarihi yer ve aktivite bulunmaktadır. Stratejik Akdeniz konumu nedeniyle, Kuzey Kıbrıs tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Avrupa, Afrika ve Asya'dan gelen kaşiflerin bir "durak" noktası olan bu ada, coğrafi konumu nedeniyle birçok medeniyet tarafından büyük ilgi görmüştür. Yeni Taş Çağı'ndan günümüze kadar, Kuzey Kıbrıs, Antik Mısırlılar, Hititler, Asurlular, Persler, Antik Yunanlar, Romalılar, Koloni Britanyalılar ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yaparak, zengin tarihi mirasa sahip bir kozmopolit araziye dönüşmüştür. Kuzey Kıbrıs, çok kültürlü yapısı nedeniyle birçok mit ve hikayenin konusu olmuştur. Bu mit ve hikayelerin yaşadığı tarihi kasabaların yanı sıra, tatil yerleri, renkli ve dinamik gece hayatı, plajlar ve yerel mutfak gibi turistik cazibe merkezleri, Iskele, Kuzey Kıbrıs'ta ziyaret edilecek yerler listesinin başında yer almaktadır. Iskele, tüm yıl boyunca keyfini çıkarabileceğiniz muhteşem plajları ve denizleri ile Akdeniz'in kalbinde keşfedilmemiş bir zevk cennetidir. Kuzey Kıbrıs tur rehberiniz aşağıdaki durakları içermelidir:

 1. Altınkum Plajı Iskele'den Karpaz'a doğru yolculuğa çıktığınızda, yolda yabani eşekler ve caretta carettalarla karşılaşacaksınız. Karpaz yarımadasına vardığınızda, adanın en güzel plajlarından biri tam karşınızda olacak. Ayrıca, Akdeniz'in en büyük ve en bozulmamış ince kum plajı olan altın kum plajı da burada yer almaktadır.

 2. Apostolos Andreas Manastırı Bu kilise, İsa'nın havarilerinden Andreas adına inşa edilmiş olup, zafer burnuna çok yakın bir konumda yer almaktadır. Efsaneye göre, Andreas adaya su kıtlığı sırasında gelmiş ve bastonuyla vurarak şimdiki manastırdan su çıkarmıştır. Bugün hala oradan su akmaktadır. Hristiyanlar, dini bayramlar ve Pazar günleri ritüel için oraya akın ederler.

 3. Anavatan Parkı (Iskele Belediyesi) Anavatan Parkı, Kuzey Kıbrıs'taki yeşil alanlar, sarmaşık gülleri, limon servileri, lamlar, palmiye ağaçları, dut ağaçları, söğüt salkımları, çocuk oyun grupları ve havuzlar sunan birkaç parktan biridir. Güvenli ve güvenilir bir ortam sağlayan çocuk oyun alanları, yanı sıra birçok neşeli çocuk, Anavatan Parkı'na renk ve neşe katmaktadır. Turistlerin ve yerlilerin yaz akşamları sosyalleşmek için buluştuğu ve çocukların cıvıltılarının havuzun su sesleriyle harmanlandığı bu parkı ziyaret etmek Iskele'ye seyahat etmek için zorunlu değildir.

  4. Panayia Thedokou Kilisesi (İskele İkon Müzesi)
  Yüzyıllar önce inşa edilen köyün ana kilisesidir. Yan duvarlarında tek nefli ve kubbeli kemerli nişler bulunmaktadır. Kilise, 1804 yılında tamamen elden geçirilip onarılmıştır. Kuzeydoğu köşesindeki modern çan kulesinde görülen oymalı mermer levha, büyük olasılıkla orijinal ikonostastan bir parmaklık parçasıdır.

  5. Ayios Yakavos Şapel Kilisesi (Aziz James Kilisesi)
  Bu Bizans tarzı kilise, İskele'nin şehir merkezi "Ecevit meydanında", 14. yüzyılda inşa edilmiştir. (14. yüzyılın sonunda) tarihli olarak belirtilmiştir. Tek nefli ve haç planına sahiptir. İç duvarların süslenmesinde porselen tabaklar kullanılmıştır. Bu küçük kilise, 1974 yılına kadar iki önemli ikona ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihli ikonalardan biri İsa Mesih'e, diğeri ise Meryem Ana'ya aitti. Bazı kaynaklara göre, Romanya kraliçesi Mariya, ziyareti sırasında bu küçük kiliseden o kadar etkilendi ki, Karadeniz kıyısında bir tapınağa benzer bir replikasını inşa ettirdi. Turizm Bakanlığı bu küçük kiliseyi (Şapel) Mart 2009'da restore etmiş ve turizm tanıtım ve pazarlama departmanı altında bir turist bilgi ofisi olarak açmıştır.

  6. Keşif Manastırı (Agillar)
  Keşif Manastırı, Agillar köyünden 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğusunda, 18 metre uzunluğunda ve 41 metre çevresinde 400-500 yıllık bir servi ağacı bulunmaktadır. Yanında bir kaynak akar. Manastıra giden asfalt bir yol vardır. Birçok yerel ve yabancı turist manastırı ziyaret etmektedir. Manastırı ziyaret ettiğinizde, hakkında daha detaylı bilgi edinebileceksiniz.

  7. Yaban Hayatı Bilgi Merkezi
  Haziran 2000'de İskele Doğal Yaşam Bilgi Merkezi kuruldu. İki yapıdan oluşmaktadır: merkez ofis (bilgi masası) ve sergi salonu. Ofis binasının arkasındaki Kireç Anataş Flora kayası, efsaneye göre dünyada sadece iki tane bulunanlardan biridir. Kireç Anataş Flora'sı bunlardan biri olup, İskele'de Haravdi Yeri'nde bulunmaktadır. İskele Yaban Hayatı Bilgi Merkezi, bu bölgeden esinlenerek, kayadaki bazı Kıbrıs'a özgü ve tehlike altındaki bitkileri korumayı amaçlamaktadır. Sergi salonunda on bölüm bulunmaktadır:

  KİREÇ ANATASİA FLORA KÖŞESİ HARAVDİ KONUMU
  Bu köşede, ilgili kayada yetişen bazı tehlike altındaki bitkilerin resimleri ve bilgileri sergilenmektedir. Bu, Zannichellia Palustris (Boynuzlu Su Yoncası), Ranunculus Peltatus (Göl Suyu-Yıldızı (Beyaz Düğünçiçeği) vb. içerir.
  KUZEY KIBRIS ENDEMİK BİTKİLERİ KÖŞESİ: Kuzey Kıbrıs'a özgü 17 bitkinin resimleri ve bilgileri sergilenmektedir. Dianthus Cyprus (Kıbrıs Karanfili), Origanum Syriancum (Kıbrıs Beyaz Kekiği) vb.
  TÜM KIBRIS'A ÖZGÜ BİTKİLER KÖŞESİ:
  Bu bölümde sergilenen bitkiler hem kuzeyde hem de güneyde yetişir ve bunların sayısı 38'dir. Carlina Involucrata (Kıbrıs Bününcük Domuz Dikeni), Ophrus Kotschyi (Kıbrıs Orkidesi) ve diğerleri.
  Kıbrıs Kelebekleri ve Kuzey Kıbrıs Uğur Böcekleri KÖŞESİ: Resimlerle, Kıbrıs genelinde bulunan kelebeklerin isimleri ve bilgileri ile sadece Kuzey Kıbrıs'ta bulunan uğur böceklerinin isimleri ve bilgileri sergilenmektedir.
  KUZEY KIBRIS KUŞLARI KÖŞESİ: Sadece Kuzey Kıbrıs'ta bulunan üç tehlike altındaki kuş.
  Otus Scops Cyprius (Kıbrıs İsa Kuşu)
  Oenanthe Cypriaca (Kıbrıslı Kuyrukkakan)
  Syluia Melanothorax (Kıbrıslı Ötleğen)

  Göçmen Kuşlar, Deniz Kaplumbağaları, Sulak Alanlar, Kurbağalar ve Sürüngenler olarak da bilgi ve fotoğraflar sergilenmektedir. Merkezin sergi salonunda ayrıca bir Kelebek Koleksiyonu sergilenmektedir. Yaban Hayatı Bilgi Merkezi'nin ayrıca, personelin bakımını yapıp düzenlediği çekici bir bahçesi bulunmaktadır. Turistler, özellikle ilkbahar ve kış aylarında, ilgili kayada yeşeren ve tehlike altında olan Kıbrıs'a özgü bitkilere büyük ilgi göstermektedir. Tüm bu bitkileri görmek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimize gelebilirsiniz.

  İskele dışında ziyaret edilmeye değer başka yerler var mı?
  Kuzey Kıbrıs'ta ziyaret edilecek yerlerin bir listesini yapmaya çalıştıysanız, bunun imkansız olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yüzden hem iyi bilinen hem de daha az bilinen Kuzey Kıbrıs cazibe merkezlerinin bir listesini derledik. Bunlar, Kuzey Kıbrıs'ta ziyaret edilecek en güzel yerler arasındadır. İskele dışında, Kuzey Kıbrıs'a tatil yapmaya geldiğinizde kaçırmak istemeyeceğiniz başka büyüleyici yerler de vardır.
  8. Girne Kapısı
  1567'de Venedikliler tarafından inşa edilen üç kapıdan biri olan Girne Kapısı, Kuzey Kıbrıs adasındaki Venedik yapımı tarihi anıtlardan biridir. Kuzey Kıbrıs tatiliniz için rotanıza Girne'yi dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.
  9. Azize Sophia Katedrali
  Ada'nın en dikkat çekici Gotik yapılarından biridir. Latin Başpiskopos Eustorge de Montaigu tarafından 1208'de inşa edilmeye başlanmış ve ortaçağ Fransız mimarisinin güzel bir örneğidir. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1571'de Kıbrıs'ı fethetmesinin ardından adanın en büyük camisine dönüştürülmüştür.
  10. Bellapais Manastırı
  Bellapais, Roma döneminde 12. yüzyılda Beşparmak Dağları'nın yamaçlarında inşa edil

  miş bir manastırdır. Manastır, Kuzey Kıbrıs'taki en güzel yerlerden biridir ve ziyaretçilere muhteşem manzaralar sunar.
  11. Salamis Antik Kenti
  Salamis, Kıbrıs'ın doğu kıyısında yer alan ve M.Ö. 11. yüzyılda kurulan antik bir şehirdir. Şehir, bir dizi depremle yıkıldıktan sonra terk edilmiş ve bugün önemli bir arkeolojik alan olarak kabul edilmektedir.