İskele neyle tanınır?

İskele Neyle Tanınır?

İskele, en çok uzun altın kumsalları ile tanınır. Long Beach, şüphesiz Kuzey Kıbrıs’ın en popüler plajlarından biridir. Pürüzsüz kumu, şezlongları ve sahil barları ile sahilden aşağı kilometrelerce uzanır. Ayrıca palmiye ağaçlarıyla çevrili bir gezinti yolu ve çocuk oyun alanlarına sahiptir.

Gazimağusa’dan kuzeye giderseniz, sonunda Yunanca Trikomo olarak da bilinen tatil beldesi İskele’ye varacaksınız. Adanın güney kıyısında yer alan Larnaka kentindeki Kıbrıs Türk bölgesi, yerleşim yeri Türkçe’de “Yeni İskele” anlamına gelen ismiyle etiketlendi. 1974’te orada yaşayan Kıbrıslı Türkler evlerini boşaltmak zorunda kaldılar ve sonunda yeniden adlandırdıkları Trikomo’ya yerleştiler.

  1. yüzyıldan kalma St. James kilisesi ve İskele İkon Müzesi şehir merkezinde (Panagia Theotokos Kilisesi) bulunmaktadır. İskele, her yıl çok sayıda turisti çeken uluslararası bir halk dansları festivaline ev sahipliği yapmaktadır. İskele, turistler için popüler ve favori bir spor olan Long Beach ile uzun altın ve kumlu plajları ile bilinir.
İskele Neyle Tanınır
İskele Neyle Tanınır

İskele Neyle Tanınır – İskele Konut Projeleri

İskele, kıyı boyunca çok sayıda yeni konut projesi ile istikrarlı bir şekilde genişleyen küçük bir kasabadır. Adanın en doğu ucunda yer alan Karpaz milli park alanında yumurtlayan yaban eşekleri ve kaplumbağalara İskele’den tanık olabilirsiniz. Karpaz yolu üzerinde, görülmeye değer huzurlu balıkçı mezrası Boğaz’ın yanı sıra beş yıldızlı lüks otellerden birinde konaklayabileceğiniz Bafra sahil şeridinden geçeceksiniz. Kıbrıs’ın bu bölümünde, her biri kendine özgü bir şekilde keşfedilecek çok sayıda küçük köy var.

İskele tatil beldesi de Beşparmak sıradağlarını geçerek ulaşılabilen kuzey kıyısına yakındır. Burada ziyaretçiler, Akdeniz’in nefes kesici manzaraları karşısında büyülenirken Kantara Kalesi’nin kalıntılarını keşfedebilirler. İskele neyle tanınır diye soracak olursanız, tarihiyle muhteşem doğasıyla ve manzarasıyla tanınır diyebiliriz.

Ercan Havalimanı, İskele’ye arabayla yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.

Ayrıca Kıbrıs bölgesine gelmek istiyorsanız, buraya tıklayarak Covid-19 seyahat önerilerini okuyabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak