İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a giriş için vizeye ihtiyaçları var mı?

İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a giriş için vizeye ihtiyaçları var mı?

Kuzey Kıbrıs, İngiliz vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz olarak açıktır. Ancak, Kuzey Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs’tan giriş için özel şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Kuzey Kıbrıs’ı Birleşik Krallık vatandaşı olarak ziyaret ediyorsanız, hükümet pasaportunuzun varış tarihinden itibaren en az altı ay geçerli olmasını tavsiye eder. Birleşik Krallık vatandaşları da ulusal kimlik kartlarıyla giriş yapabilirler.

Kuzey Kıbrıs’tan giriş, hava tarafı geçişi ve çıkış için Birleşik Krallık’tan Acil Seyahat Belgeleri kabul edilmektedir.

İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs'a giriş
İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a giriş

Kuzey Kıbrıs’a gelen Birleşik Krallık vatandaşları için herhangi bir Covid-19 şartı var mı?

Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek isteyen Birleşik Krallık’tan gelen yolcular, varıştan 72 saat önce elde edilen negatif bir PCR testi sonucunu sunmalıdır. Varış tarihinden önceki 30-180 gün içinde aşıları tam olan veya Covid-19’a yakalananlar bunun yerine sınırda test yaptırmayı tercih edebilirler. Seyahate çıkmadan önce, tüm yolcular çevrimiçi bir Yolcu Ülke Giriş Formu doldurmalıdır.

Negatif bir PCR test sonucu, QR kodlu bir aşı sertifikası veya daha önce Covid-19 kapmış olduğunuza dair belgeler (varış tarihinden 30-180 gün önce alınan pozitif PCR test sonucu şeklinde) sunmalısınız. Bu belgeler ayrıca basılı olarak da taşınmalıdır. Aşı programını tamamlamamış VEYA daha önce Covid-19’a yakalanmamış yolcular, masrafları kendilerine ait olmak üzere yetkili makam tarafından belirlenen konaklama yerlerinde 5 gün karantinaya almalıdır. Bunun haricinde İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a girişi konusunda sorun yaşanmamaktadır.

İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs'a giriş 3
İngiltere vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a giriş 3

İngiltere vatandaşları Kuzey Kıbrıs’ta yaşayabilir mi?

Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak istiyorsanız, Kuzey Kıbrıs’ta geçici oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Kuzey Kıbrıs, yaklaşık 10.000 İngiliz vatandaşına ve Türkiye, Rusya, İskandinavya, Orta Doğu ve diğer birçok Avrupa ülkesi dahil olmak üzere dünyanın her yerinden insanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca buraya tıklayarak Schengen bölgesi vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a girişi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak