Sıkça Sorulan Sorular

Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

Sorular

Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için vize gerekli midir?
Evet. Kuzey Kıbrıs’ta, ikamet durumu halinde vize gereklidir. Büyük Britanya ve diğer başlıca Avrupa ülkeleri vatandaşları, giriş esnasında otomatik olarak 3 aylık vize alırlar. İkamet iznine başvurulduğu takdirde ( sürekli olarak buraya yerleşeceğinizi ima ederek ), bu sürenin uzatılması mümkündür. Vize süreci uzun ve yorucu olacağından birçok kişi avukat tutmaktadır.
Bir avukatın Kuzey Kıbrıs’ta ortalama alacağı ücret ne kadardır?
Avukatlar genel olarak satın alma kontratı için 1000 GBP – 1300 GBP ve izin için de 300 GBP almaktadırlar. Bu ücret, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için gerekli tüm başvuruları içermektedir. Avukatlar, ayrıca yapılan işlemlerin geçerliliği ve yasallığıyla alakalı da yardımcı olmaktadırlar.
Finansal ve resmi işlemlerin geçerliliği ve yasallığını nasıl sağlayabilirim?
Daha önce de belirtildiği gibi, yerli bir avukatın tutulması gerekli değil ama büyük ölçüde tavsiye edilmektedir. Ücret dahilinde avukat, kişisel olarak yerel hükümet kurumlarındaki işlemleri takip etmektedir. Bunun da ötesinde avukat, siz ve şirket arasında yapılan Satış Kontratı’nı da kontrol eder ve böylelikle bu kontratın yasal ve geçerli olmasını sağlar. Ev sahibi olmak için izne gereksinim vardır.
Başka ek vergiler, fiyatlar ve ücretler var mıdır?
Muhakkak ki, kişinin en son isteyeceği şey beklenmedik ödemelerle karşılaşmaktır. Aşağıda, uygulanan vergiler, fiyatlar ve ücretleri içeren bir liste oluşturduk:
Kuzey Kıbrıs’ta satın alınan her taşınmaz mal için %5 KDV ve tapu masrafı ücreti için %6 ödeme yapılması gerekmektedir. Tapu için ödeme; tapu, adınıza kayıt olduğu zaman Tapu Dairesi’ne ve anahtar tesliminden birkaç ay sonra da yapılabilmektedir. Bu yüzdeliklerin, satış fiyatından değil de, devletin taşınmaz mala verdiği değer karşılığından olduğu bilinmelidir. Ve bu değer de genelde gerçek satış fiyatının kayda değer bir şekilde altındadır.
Ayrıca satıcının ödemesi gereken küçük bir kontrat pulu ücreti de vardır. Bu %0.5’lik ücret satın alma kontratı imzalanırken ödenmelidir.
Projeye göre değişebilen, su ve elektrik bağlama ücretleri.
NOT: Vergi yetkilileri, bir defaya mahsus olmak üzere yatırımcılara, tapu ücretini %3’e kadar indirebilmeleri için fırsat sunmaktadırlar.
Yurt dışından, taşınmaz mal satın alabilir miyim?
Noyanlar’da, yurt dışındakiler de dahil olmak üzere, tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Eğer taşınmaz mal almakla ilgileniyorsanız ve anında yolculuk yapamayacak durumdaysanız, size seve seve yardımcı oluruz. Hemen bir bilgi formu doldurun ve takım arkadaşlarımızdan birisi sizinle iletişim kurup, süreci adım adım size açıklasın.
Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal alınırken gerekli evraklar nelerdir?
Gerekli olan tek evrak pasaportunuzdur.
Kuzey Kıbrıs’ta, yasal olarak kaç tane taşınmaz mala sahip olabilirim?
Eğer Kuzey Kıbrıs’ta kayıtlı yerel bir şirketiniz yoksa , şu an için kişisel olarak tek bir taşınmaz mala sahip olmanıza izin verilir. Eğer Kuzey Kıbrıs’ta, %51 hisse hakkı Kıbrıslı Türkler’e ait kayıtlı, yerli bir şirketiniz yoksa, yabancılar için Taşınmaz Mal Satın Alma Hukuku ve diğer ilgili yönetmeliklere göre, Kanun Numarası: 109, yabancıların satın alma hakkı bir dönümle sınırlandırılmıştır ( bir dönüm toprak 1600 yarda kare, 1,338 metre kare ya da1,4400 ayak kare, 0.336 akr).
Kuzey Kıbrıs’ta hangi çeşit tapular vardır?
Kuzey Kıbrıs’ta mal alımıyla uğraşırken sıklıkla duyduğunuz kelime, muhtemelen koçandır. Koçan,tapu demektir ve Kıbrıs Türk hukuk sisteminde değişik türlerde koçanlar vardır:
1974 öncesi İngiliz ya da Kıbrıslı Rum sahipli
1974 öncesi Kıbrıslı Türk sahipli
1974 sonrası Kıbrıslı Türk Malı (KKTC Tapusu olarak da geçer): Bu mallar, Kıbrıslı Türkler’e, Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları mallara karşılık (toprak/mal değiş tokuşu) ya da (verilmiş toprak/mal), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilmiştir. 1983’te yürürlüğe girmiş KKTC Anayasasına göre tüm tapular yenilenmiş ve KKTC tapusu adını almıştır. Bu tapular özgür bir biçimde yabancılara transfer edilebilmektedir. Ünlü Annan Planı da bu mallara uluslararası tanınma vermektedir.
Kiralama – KKTC Hükümeti’nin sahip olduğu arsalar, uzun dönem kiralama şartlarıyla 49 yıl ya da daha uzun süreliğine kiralanabilmektedir.
Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimi nedir?
Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimi Türk Lirası’dır. Dolar, İngiliz Sterlin’i ve Euro şehirlerde de kullanılmaktadır.
Kıbrıs hangi saat dilimine bağlıdır?
Kuzey Kıbrıs’taki yerel saat Greenwich Saati’ne göre 3 saat öndedir. (GMT+3)

Hakkımızda

Noyanlar Group of Companies

Noyanlar Group, Kuzey Kıbrıs Emlak Pazarında liderdir. 1973 yılında kurulduğundan bu yana, şirket ticari mülklerin yanı sıra 2800'den fazla hane sağlamıştır. Bu saygın şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun.

Devamını Oku
Card image cap

Bizi Arayın:

+90 392 444 60 60

7/24 hizmetinizdeyiz. Uzman kadromuz sorularınızı cevaplamak için beklemede. E-posta ile de iletişime geçebilirsiniz: [email protected]

Copyrights © 2020 All Rights Reserved by Noyanlar Group of Companies