ZENGİN TARİH

Kıbrıs, 9 bin yıldır Kuzey kıyıdaki Neolitik yerleşimlerden, Mısır’a, Persler’e, Roma’lılara, Venedikliler’e Osmanlılar’a ve Birleşik Krallığa kadar uzanan büyük uygarlıkların buluşma noktası olmuştur. Doğu ve batıyı birleştiren stratejik konumu ile zengin ve renkli bir tarih adaya bahşedilmiştir.

KIBRIS MUTFAĞI

Geniş yelpazeye sahip olan Kuzey Kıbrıs yemekleri, lezzetli kebaplarından tutun ağız sulandıran meze ve tatlılarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Şeftali kebabı – kuzudan yapılan yerel bir kebap çeşidi - , hellim – geleneksel olarak koyun ve keçi sütünden yapılır ve genellikle ızgara olarak servis edilir – ve pilavuna bunlardan birkaçıdır.

KÜLTÜR

Kıbrıs kültürü, adanın zengin halk sanatına yansımaktadır. Seyahatınız sırasında karşılacağınız, bir nesilden diğerine aktarılan asırlık zaanatlarımız arasında çömlekcilik, gümüşçülük ve bakırcılık, selecilik, sestacılık ve Lefkara’nın meşhur dantelleri bulunmaktadır.

DOĞA VE DOĞAL YAŞAM

Kuzey Kıbrıs, eklektik bir doğal yaşama ev sahipliği yapmakta ve büyüleyici türleri yılın herhangi bir zamanında görme şansı sunmaktadır. Ada boyunca uzanan el değmemiş sahilleri ve büyüleyici doğal güzellikleriyle Kuzey Kıbrıs’ın size, doğa ve doğal yaşam adına sunacağı çok fazla şey bulunmaktadır.

KUZEY KIBRIS HAKKINDA

Dünyadaki olağanüstü güzelliklere sahip yerlerden bir tanesi olan Kıbrıs adası, Akdeniz’in kokusu ve gizemiyle bu tabiatın bir parçasıdır. Akdeniz’in bu cennetine yapacağınız yolculuk, 10.000 yıllık tarihi yerleri, eşsiz kültürel mirası ve farklı muhteşem hazineleriyle sizi yılın her mevsiminde etkisi altına alacaktır.

Bu tarihi yolculukta sizi bekleyen bazı büyüleyici yerler arasında Doğu Akdeniz’in gotik yapıları, sanat ve işçilikteki en müthiş örneği olan Bellapais Manastır’ı, Selimiye Camii, Lala Mustafa Paşa Camii, klasik dönemin şehir krallıkları olan Salamis ve Soli, Beşparmak Dağları’nda bulunan Buffavento, Kantara ve St. Hilarion Kalesi, dünya miras alanı olarak hatırlanan ortaçağ kenti Mağusa ve Lefkoşa surlariçi bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta yapacak ve görecek çok şey bulabilirsiniz. Eğer doğal yaşama ilgi duyuyorsanız, eko-turizmi deneyimleyebilir, Kıbrıs’ın orkidelerini, endemik türlerini, engin kumsallarını, koruma altındaki kaplumbağalara ev sahipliği yapan doğal güzellikteki yerleri ve zengin bitki türlerini keşfedebilir, bunun yanı sıra yüz yıllardır değişmeyen köy yaşamını deneyimleyebilirsiniz.

Batıdaki Yeşilırmak Köyü’nden doğudaki Apostolos Andreas Manastırı’na kadar Kuzey Kıbrıs’ta harcadığınız her an size dünyanın gizli cennetinden unutulmaz anlar yaşatacaktır. Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in incisi ününü tamamen hak etmektedir.

Adanın konuksever, güler yüzlü ve arkadaş canlısı insanları sizi her zaman karşılamaya ve ellerinden gelen yardımı yapmaya hazırdırlar.

Adanın doğal güzelliği, hoş iklimi, Kıbrıslı insanların sıcaklığı, samimiliği ve çok çeşitli yiyecekleriyle Kuzey Kıbrıs, bozulmamış bir cennettir. Hemen hemen hiç suç bulunmayan ve İngiltere’nin izlerini taşıyan ada insanları, konukseverliği, kibarlığı ve yaşamdan zevk almayı kendilerine gaye edinmişlerdir. Kuzey Kıbrıs, uzun, sıcak yazları ve kısa, ılıman kışları ile tam bir tipik Doğu Akdeniz iklimine hakimdir. Kuzey kıyı boyunda Girne sıradağlarıyla sınırlı bölge, yaşamak için dünyadaki en güzel bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu bölge, Carettalar ve Yeşil kaplumbağalara ev sahipliği yapmaktadır.

GENEL BİLGİLER

TOP